2011-04-13

Festiwal ciasta w Piławie Dolnej

W minioną niedzielę, 10 kwietnia br.w Domu Kultury "Harcuś" w Piławie Dolnej odbyła się XV edycja konkursu "Festiwal Ciasta".

Początki tego słodkiego święta sięgają 1998 roku, od kiedy to harcerze ze Związku Harcerstwa Wiejskiego raz w roku spotykali się przynosząc własnoręcznie upieczone smakołyki. W 2002 roku Święto Ciast zmieniło nazwę na Festiwal Ciasta, stając się imprezą otwartą dla wszystkich chętnych. Każdy mógł przyjść i zaprezentować swoje wypieki, spędzić miło czas z najbliższymi pijąc kawę i kosztując najrozmaitszych wyrobów, których nie powstydziłyby się najbardziej renomowane cukiernie.

W tegorocznej edycji zgłoszono 44 ciasta m.in. Piławy Dolnej, Ostroszowic, Mościska, Tuszyna, Uciechowa, Włók, Dobrocina a także Dzierżoniowa i Piławy Górnej. Wypieki zgłosiły osoby indywidualne a także sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne.

Wypieki były oceniane przez jury festiwalowe w składzie : Zofia Jurków, Krystyna Skowrońska, Marek Chmielewski wójt Gminy Dzierżoniów, Piotr Arciszewski, Maciej Wilczyński. Po obradach połączonych z konsumpcją postanowiło przyznać:

• miejsce- pani Wandzie Krupiarz z Ostroszowic
  • miejsce- pani Monice Zielińskiej z Mościska
  • miejsce- panu Jakubowi Szlaga z Piławy Górnej

Swojego faworyta wybierała również bardzo licznie przybyła publiczność, oddając swoje głosy na najsmaczniejsze i najefektowniej wyglądające ciasto. Laur publiczności tegorocznego Festiwalu po przeliczeniu 430 oddanych głosów, trafiła w ręce pani Krystyny Chwist z Dobrocina. Wszystkie pozostałe wypieki zostały wyróżnione, a ich wykonawcy wybierali sobie upominki ufundowane przez organizatorów.

W trakcie trwania festiwalu miała miejsce bardzo ważna uroczystość. Koło Gospodyń Wiejskich z Piławy Dolnej obchodziło Jubileusz 60 lecia istnienia. Były ciepłe słowa, listy gratulacyjne i życzenia zaproszonych gości związanych z Kołem w latach ubiegłych i sympatyzujących z nim do dnia dzisiejszego. Dla szanownych jubilatek wystąpił zespół Con Moto pod kierunkiem i przy akompaniamencie p. Kazimierza Krawczyka.