"Myszkowanie" w ostroszowickiej bibliotece

2011-03-10

"Myszkowanie" w ostroszowickiej bibliotece

"Tydzień z Internetem 2011" to polska edycja europejskiej kampanii, która skierowana jest do osób powyżej 50 roku życia. Z najnowszych badań wynika bowiem, że ponad 10 mln Polaków w tym przedziale wiekowym nie korzysta z Internetu. Koordynatorem polskiej edycji tego konkursu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Dnia 3. marca Maria Kirkiewicz, bibliotekarka z Ostroszowic zaprosiła czytelników seniorów do udziału w tym projekcie. Do przeprowadzenia spotkania posłużył scenariusz "Pomyszkuj w bibliotece" pt. "Koncert życzeń". Na początku, podczas poczęstunku, prowadząca zapoznała zebranych z ideą i zasadami uczestnictwa. Następnie goście udali się do pracowni multimedialnej na główną część spotkania. Przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu rozpoczął się koncert życzeń. Maria Kirkiewicz opowiedziała historię utworu, który po raz pierwszy usłyszała na płycie winylowej w dzieciństwie i towarzyszy jej do dnia dzisiejszego. Była to piosenka Tercetu egzotycznego pt. "Pamelo żegnaj". Odbiór tego utworu był zaskakujący. Pojawiły się łzy wzruszenia i niepowtarzalna atmosfera śpiewającej wspólnoty. A potem koncertu życzeń nie można było już zatrzymać. Każdy z uczestników podawał tytuły ulubionych utworów, które otwierały wspomnienia o przeżytych chwilach, ukochanych osobach etc.

Wśród zamawianych utworów królowały piosenki S. Grzesiuka, B. Trojanka, K. Krawczyka, J. Lecha, A. Jantar i innych. Nie zabrakło też utworu "Barka" odśpiewanego na cześć naszego papieża.

Niepowtarzalna atmosfera tego spotkania, wykorzystanie nowoczesnych mediów, pomoc wolontariuszy, Kasi Świerczyńskiej i Krystiana Wróblewskiego przyczyniły się do tego, że spotkanie było oryginalne, niezapomniane i rozbudziło w uczestnikach sentymenty do przeżytych chwil. Łzy wzruszenia, autentyczna zabawa, czytelnie wyświetlane teksty piosenek i ogólna atmosfera wspólnoty spowodowały, że uczestnicy nie mieli żadnych oporów podczas samodzielnego logowania się w Internecie. W poczuciu świetnie spędzonego czasu w ostroszowickiej bibliotece zaproszeni seniorzy, czyli "silnie dorosłe", młode duchem osoby oraz wolontariusze złożyli deklarację, iż następne spotkanie musi się odbyć jak najprędzej.

Maria Kirkiewicz
Biblioteka Ostroszowice

Myszkowanie w ostroszowickiej biblioteceMyszkowanie w ostroszowickiej bibliotece