2011-02-02

Razem w "Odnowie Wsi Dolnośląskiej"

Regionalny Program "Odnowa Wsi Dolnośląskiej" jest instrumentem wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. Program ten, finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ze środków budżetu województwa, przyniósł już wiele wymiernych efektów. Gmina Dzierżoniów oraz stowarzyszenia działające na rzecz rozwoju swoich miejscowości w pełni wykorzystują możliwości jakie daje program.

Uczestniczymy w każdym ogłoszonym konkursie, dzięki czemu udało się zrealizować wiele cennych przedsięwzięć.

Jedną z form wsparcia w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi jest tzw. "Mała Odnowa Wsi". W ramach tego działania, które funkcjonuje od 2008r otrzymaliśmy prawie 90 tys. zł dofinansowania do 8 projektów. Dzięki tym środkom m.in. wyremontowaliśmy dach na sali wiejskiej w Owieśnie, zakupiliśmy sprzęt nagłaśniający i audiowizualny oraz stroje i instrumenty muzyczne, zagospodarowany został "Skwerek na rozdrożu w Dobrocinie", zakupione zostało wyposażenie do sal wiejskich oraz elementy placów zabaw. Wszystkie projekty wynikały z potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców wsi, a w wielu przypadkach zadania były przez mieszkańców zrealizowane.

Innym sposobem wsparcia, skierowanym głównie do lokalnych stowarzyszeń są tzw. "Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi". W ramach tej inicjatywy w latach 2009 i 2010 na terenie gminy zrealizowanych zostało 9 projektów, z których większość polegała na wydaniu materiałów promujących walory wsi oraz organizacji spotkań i imprez zachęcających mieszkańców do włączania się w działania oddolne. Ale nie tylko... Projekt pn. "Piława Dolna - wieś, która dba o swoją tradycję i spełnia swoje marzenia" polegał na wykonaniu przez zespół architektów krajobrazu koncepcji zagospodarowania terenu wokół stawów, który w kolejnych latach ma się stać miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców tej wsi. Wartość wszystkich projektów w ramach "Przedsięwzięć promujących ideę odnowy wsi" wyniosła ok. 58 tys. zł, z czego ponad 40 tys. to dofinansowanie z UMWD.

Kolejnym sposobem wsparcia realizowanym w ramach "Odnowy Wsi Dolnośląskiej" jest konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska". Działanie to jest niezwykle motywujące. Przypominamy, że w I edycji konkursu w roku 2009 zwyciężyliśmy w dwóch na trzy kategorie konkursowe. Wieś Mościsko uzyskała tytuł "Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej 2009r" za "piękno swoich mieszkańców", a Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Jędrzejowice, Kiełczyn, Tuszyn i Włóki zdobyło I nagrodę w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" za "Święto Niezapominajki". Oczywiście za zdobycie tych laurów Urząd Marszałkowski przyznał nagrody. 7 tys. zł otrzymała wieś Mościsko, a 5 tys. ww. stowarzyszenie. Nagrody te zostały przeznaczone na realizację celów istotnych dla laureatów. Konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska 2010" również przyniósł sukces reprezentantom gminy Dzierżoniów. Stowarzyszenie "Uciechów-Moja Wieś" wywalczyło II miejsce w kategorii "Najlepszy start w odnowie wsi" i otrzymało nagrody rzeczowe o wartości 1800 zł.

Łączna wartość wsparcia w ramach Regionalnego Programu "Odnowa Dolnośląskiej Wsi" wyniosła ok. 143 tys. zł. Jednak korzyści z ww. działań nie można przeliczać na pieniądze. Najbardziej wartościowym efektem jest aktywność społeczności lokalnych. To właśnie dzięki tej aktywności i licznym działaniom na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Gmina Dzierżoniów otrzymała, na wniosek Urzędu Marszałkowskiego, nagrodę w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi.

Wprowadzenie programu "Odnowa Wsi Dolnośląskiej" niezwykle korzystnie wpłynęło na rozwój naszych wsi. Mamy nadzieję, że program będzie kontynuowany w latach następnych.

Zestawienie wartości projektów zrealizowanych w ramach programu "Odnowa Wsi Dolnośląskiej"