Wizyta studyjna delegacji województwa lubuskiego

2010-12-06

Wizyta studyjna delegacji województwa lubuskiego

W mroźną grudniową sobotę, 4 grudnia br. gościliśmy delegację przedstawicieli gmin województwa lubuskiego. Głównym celem przyjazdu było zapoznanie z osiągnięciami naszej gminy w zakrojonym na szeroką skalę i z powodzeniem realizowanym procesie Odnowy Wsi, działalnością stowarzyszeń i organizacji zrzeszających mieszkańców, działających w poszczególnych sołectwach Gminy Dzierżoniów i ściśle ze sobą współpracujących.

Wizyta rozpoczęła się w Uciechowie. O godzinie 10.30 w Centrum Kulturalno-Sportowym gości witali: wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, zastępca wójta p. Jolanta Zarzeka, mieszkańcy, przedstawiciele Stowarzyszenia "Uciechów - Moja Wieś", Rada Sołecka, działacze klubu sportowego LKS Koliber Uciechów i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Uciecho-Wianki. W miłej atmosferze, przy kawie i domowych wypiekach obejrzeli prezentację i wysłuchali wystąpienia wójta Marka Chmielewskiego dotyczącego Odnowy Wsi w Gminie Dzierżoniów, współpracy z organizacjami pozarządowymi i wsparciu jakiego udziela gmina poszczególnym sołectwom. Z zainteresowaniem obejrzeli także bogato ilustrowaną prezentację prezesa Stowarzyszenia "Uciechów - Moja Wieś", Agnieszki Anklewicz. Duże wrażenie wywarła na nich współpraca i kreatywność mieszkańców w tworzeniu pozytywnego obrazu swojej wsi. Na zakończenie gospodarze zatańczyli Uciechowiankę, która tak przypadła do gustu gościom, że zachęceni i poprowadzeni kolejny raz zatańczyli ją już wspólnie.

Kolejną miejscowością do której zawitali nasi goście były Włóki. Na krótka chwilę zatrzymali się w Sali Integracji Wiejskiej, obejrzeli nowe i estetyczne wyposażenie sal i kuchni. Po Włókach przyszedł czas na Tuszyn. W gościnnych progach Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II zostali ciepło przyjęci przez dyrektora placówki p. Elżbietę Kędzierską - Dydo i p. Dorotę Wojciechowską - prezesa "Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju wsi: Jędrzejowice, Kiełczyn, Włóki, Tuszyn". Ogromne wrażenie zrobiła na nich bryła pałacu i zlokalizowana w nim szkoła. Ciepła, słoneczna, funkcjonalna i ze wszech miar przyjazna uczniom. Po wystąpieniu p. Doroty Wojciechowskiej, która przedstawiła inicjatywy realizowane przez Stowarzyszenie na rzecz lokalnej społeczności, goście zwiedzili budynek i mieli okazję skosztować smakowitych produktów lokalnych. Przemiłym akcentem tego spotkania były występy taneczne najmłodszych przedszkolaków, które śmiało i bez tremy odtańczyły przygotowane tańce ludowe, ku radości wszystkich oglądających.

Ostatnią miejscowością, którą odwiedzili nasi goście było Mościsko. Witani przez przewodniczącą Rady Sołeckiej Danutę Martowłos i sołtysa Michała Burbana udali się na krótki spacer. Zwiedzili m.in. kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela oraz Izbę Regionalną przy plebanii. W sali wiejskiej, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich podały gorący, pyszny obiad. Rozgrzani i zachwyceni gościnnością przysłuchiwali się wystąpieniu p. Edyty Mulki-Gonery, która przedstawiła drogę Mościska do tytułu Najpiękniejszej Dolnośląskiej Wsi 2009.

Miły i zaskakującym akcentem kończącym to spotkanie była wizyta św. Mikołaja. Mali pomocnicy wręczyli gościom podarunki. Nadszedł czas pożegnania. Słowa podziękowania przeplatały się ze szczerym podziwem dla wszystkiego co mogli u nas zobaczyć.

Wizyta zapewne na długo zapadnie w pamięci zarówno gospodarzy jak i gości, którzy w ciepłych słowach dziękowali za możliwość podpatrywania najlepszych, korzystania z naszych doświadczeń i wiedzy, proponowania poznanych u nas rozwiązań i najciekawszych pomysłów w swoich miejscowościach.

Zapewnili także, że z ogromną radością podejmą Władze Gminy i przedstawicieli sołectw w województwie lubuskim i zrewanżują się za ciepłe przyjęcie i cenne doświadczenia zdobyte podczas wizyty w naszej gminie.