2010-10-05

Ziemniaczane Święto w Mościsku

Tegoroczna "Pyrlandia" w Mościsku odbyła się w niedzielne popołudnie 26 września.

Wczesna jesień okrasiła ziemniaczane święto uporczywym kapuśniaczkiem, toteż imprezę przeniesiono z malowniczego pleneru stawów przy ul. Kolejowej do sali wiejskiej. Mimo zmiany "dekoracji" organizatorzy dzielnie realizowali swoje zamierzenia. Przed budynkiem, w korytarzu i w świetlicy rozstawiono kramy, które kusiły smakowitymi zapachami i wyglądem potraw wśród których znalazły się: ziemniaki w mundurkach z pastami serowo-ziołowymi, placki ziemniaczane z wiejską śmietaną, kluski śląskie z pikantnym gulaszem, roladki waflowe, pyzy ziemniaczane, pierogi ruskie z apetycznymi skwareczkami. Jednym słowem ziemniaczany zawrót głowy.

Przepyszne ciasta, kiełbaski, grillowane pstrągi z pieczonymi ziemniaczkami i kapustą po gruzińsku, znikały w okamgnieniu. Najmłodsi z zapałem walczyli o sportowe trofea w konkursach, gdzie królowały konkurencje z ziemniakami jako przyborami do rzutów, przenoszenia i innych czynności.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa oraz stoisko z książkami. Można było tez zafundować sobie tatuaż. Dużą niespodziankę swoją obecnością sprawił organizatorom i gościom, wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, który pomimo zmęczenia powrotną podróżą z włoskiego Tyrolu, przyjechał już tradycyjnie świętować wspólnie z mieszkańcami Mościska.

Dorota Furtak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku składa serdeczne podziękowania Rodzicom, Gronu Pedagogicznemu, pracownikom ZSZ-P, radnym Gminy Dzierżoniów zamieszkującym w Mościsku, członkom Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeniu "Przystań Mościsko", członkom Koła Gospodyń Domowych "Mostowianki" i wszystkim Przyjaciołom Szkoły za pomoc w przeprowadzeniu Pyrlandii.

Wyrazy podziękowania kieruje również do sponsorów pp.: Danuty Chorążyczewskiej, Zofii Bugajskiej, Agnieszki Wojciechowskiej i Wioletty Dysiewicz, dzięki którym tegoroczną oferta imprezy była bogatsza niż w latach ubiegłych.