Szczepienie lisów komunikat powiatowego lekarza weterynarii

2010-09-16

Szczepienie lisów komunikat powiatowego lekarza weterynarii

W dniach od 16.09.2010 do 30.09.2010 na terenie województwa dolnośląskiego zostanie przeprowadzona kolejna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Przynęty w postaci ściętego stożka o wymiarach 39 mm na dole i 35 mm na górze oraz grubości 15 mm, zawierające wewnątrz plastikowy pojemnik ze szczepionką będą zrzucane z samolotów na terenach leśnych poza obszarami zabudowanymi.

Prosi się o nie niszczenie i nie podnoszenie wyłożonych przynęt ponieważ dotknięte przez człowieka nie są podejmowane przez lisy.

W związku z powyższym w okresie od 16 września do 10 października 2010r. na terenie województwa dolnośląskiego obowiązuje:

• zakaz polowania na zwierzynę z psami
  • zakaz wolnego puszczania psów i kotów i zabierania psów na wycieczki do lasów
  • nakaz trzymania psów gospodarskich na uwięzi a kotów w zamknięciu ( dotyczy to w szczególności zagród położonych w pobliżu terenów leśnych)

Pomimo tego, że szczepionka nie jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt domowych w przypadku ewentualnego kontaktu przynęty z otwartą raną lub błoną śluzową oczu, jamy ustnej, nosa należy przemyć te miejsca wodą z mydłem i zgłosić się do lekarza.

W przypadku kontaktu zwierząt domowych z przynętami należy zgłosić się do najbliższej Lecznicy dla Zwierząt lub do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Dzierżoniowie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dzierżoniowie
Lek. Wet. Czesław Barwicki