AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2010-09-02

Święto Plonów w Roztoczniku

aktualności Gmina Dzierżoniów

Tegoroczne obchody Dożynek Gminnych odbyły się w niedzielę 29 sierpnia w Roztoczniku. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. koncelebrowaną w miejscowym kościele.

Po jej zakończeniu barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Zespół Górali Czadeckich "Poiana" przeszedł na teren Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego. Starościna i Starosta Dożynek w osobach p. Agnieszki Sługockiej z Myśliszowa i p. Piotra Samołyka z Roztocznika przekazali na ręce Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego dożynkowy chleb, upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Oficjalnym przemówieniem skierowanym do wszystkich mieszkańców i bardzo licznie przybyłych gości, Wójt dokonał oficjalnego otwarcia Dożynek Gminnych Roztocznik 2010. Delegacje wszystkich sołectw prezentowały przygotowane wieńce imponujących rozmiarów i kształtów oraz chleby dożynkowe. Miłym akcentem była obecność delegacji z sołectwa Gilów, która również przekazała na ręce gospodarza Gminy chleb i przepiękny wieniec przedstawiający bryłę kościoła parafialnego w Gilowie, wyklejoną ziarnami zbóż. Kiedy wszystkie bochny znalazły miejsce na dożynkowym stole, przyszedł czas na Misterium Chleba. Mieszkańcy i znamienici Goście dzielili chleb tradycyjnie i po staropolsku przełamując go między sobą. Bezpośrednio po Misterium Chleba Wójt Gminy Dzierżoniów dokonał uroczystego otwarcia obiektu, na terenie którego odbywało się rolnicze święto. Z tej okazji przekazał na ręce sołtysa Roztocznika, pana Stanisława Dziagacza symboliczny klucz.

Po części oficjalnej i wystąpieniach zaproszonych gości rozpoczęły się występy zespołów artystycznych zaproszonych do udziału w dożynkowym święcie. Na scenie prezentowały się "Poloneziaki" ze Spółdzielczego Centrum Kultury w Bielawie, podopieczni pp. Bogumiły i Tadeusza Derenowskich, które już po raz kolejny zachwyciły publiczność wdziękiem, gracją i przepięknymi strojami starannie dobranymi do prezentowanych tańców. Wokalne przygotowanie repertuaru to zasługa pana Pawła Kuźmickiego, a choreografia to dzieło pani Iwony Władzińskiej.

Czas dożynkowej biesiady umilał uczestnikom zespół Dariusz Band. W przerwach muzycznych scena należała do poszczególnych sołectw, które po kolei prezentowały przygotowane przez siebie gagi, skecze i piosenki związane z poszczególnymi miejscowościami. Swoje umiejętności prezentowały zespoły Cord i Con Moto. Po prezentacji sołectw na podeście pojawił się mieszkaniec Roztocznika i Mistrz Świata w boksie Piotr Wilczewski wraz ze swoimi młodszymi podopiecznymi, aby pokazać najbardziej widowiskowe elementy walki na ringu.

Imponującą sprawność i siłę pokazali również członkowie Klubu Karate Kyokushin z Dzierżoniowa prowadzeni przez senseia Marcina Staściuka (3 dan). Mimo niezbyt sprzyjającej i kapryśnej aury, świąteczny "dzień gorącego lata" rozpoczął się kilka minut po godzinie 20:00-ej, kiedy to na scenie pojawiła się grupa Big Day. Przyjechali na ten koncert z Olsztyna, aby wspólnie z nami przy okazji Dożynek Gminnych świętować jubileusz 18-lecia powstania grupy, przypadający nazajutrz. Energetyczna muzyka porwała wszystkich do wspólnej zabawy. Ogromną i zapewne bardzo miłą niespodzianką dla zespołu był tort urodzinowy z logo zespołu, upieczony specjalnie na tę okazję przez Magdalenę Korzeniowską- Mroczkę. Starannie zapakowany odjechał wraz z zespołem do Olsztyna. Urodzinom towarzyszył efektowny spektakl w wykonaniu aktorów z Teatru Ognia. Tuż po nim niebo nad Roztocznikiem rozjaśniło się barwami fajerwerków, po których rozpoczęła się dyskoteka dożynkowa. Poziom i rozmach uroczystości dożynkowych nie byłby tak wysoki gdyby nie pomoc i wsparcie sponsorów, którym z tego miejsca Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski składa serdeczne podziękowania.

Dziękujemy i liczymy na dalszą dobrą współpracę.

Nasi tegoroczni sponsorzy to:

 1. Dolnośląskie Surowce Skalne
 2. Bank Spóldzielczy w Dzierżoniowie
 3. Studio Edytor
 4. Technika Szpitalna
 5. Globgranit II
 6. Bank Zachodni WBK
 7. Dzierżoniowska Grupa Producentów Nasion Zbóż
 8. Firma "Gedeon"
 9. Zakład Usług Komunalnych Pieszyce
 10. PKS Świdnica
 11. Producent Naturalnej Wody Mineralnej Ślężanka
 12. Henryk Włodek
 13. Bank Gospodarki Żywnościowej

zapraszamy do galerii

powrót do poprzedniej strony