2010-07-27

Wizyta konkursowego Jury

26 lipca br. gościliśmy jurorów Komisji Konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2010".

Mieliśmy przyjemność gościć pp.: prof. Jana Kęsika z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Irenę Niedźwiecką-Filipiak z Uniwersytetu Przyrodniczego, dr Bogusława Wijatyka - dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego i Rozwoju Obszarów Wiejskich, p. Annę Pękalską z Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Ewę Bieńkowską z Dolnośląskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego i Krzysztofa Szustkę – moderatora Odnowy Wsi. Goście złożyli wizytę w dwóch sołectwach zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu.

Pierwszą z nich było Owiesno, zgłoszone do tegorocznej edycji Konkursu w kategorii: Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi – z projektem pn.: "Noc Świętojańska - spotkania z historią i kulturą na zamku w Owieśnie". Spotkanie z mieszkańcami rozpoczęło się w gościnnych progach sali wiejskiej. Pani Joanna Pestkowska, sołtys Owiesna i Anna Klimczak wspólnie z mieszkańcami zaprosiły gości na pyszne, ekologiczne śniadanie przygotowane przez panie z Rady Sołeckiej wsi Owiesno. Stół zastawiony był produktami lokalnymi posiadającymi certyfikat. Goście smakowali tatarski smalec, masło i biały ser domowej roboty oraz miód z miejscowych pasiek. Po prezentacji obrazującej dokonania społeczności lokalnej i umieszczeniu pamiątkowych wpisów w kronikach, komisja udała się na teren ruin owieśniańskiego zamku i naocznie mogła się przekonać o niepowtarzalnym klimacie i swoistym uroku tego miejsca.

Po gościnnym Owieśnie przyszedł czas na Uciechów. We wsi, która uśmiechem i żartem stoi przywitała szanownych gości Policjantka Mirka - MissMann Uciechowa 2010, prezes Stowarzyszenia p. Agnieszka Ankiewicz, przewodnicząca Rady Sołeckiej p. Agata Kostek-Płaczek, sołtys Uciechowa p. Józef Socha i zgromadzeni mieszkańcy. Komisja zwiedziła Centrum Kulturalno-Sportowe oraz "Placyk Tanecznych Uciech" zgłoszony w kategorii Najlepszy start w Odnowie wsi.

W sali przy Centrum zapoznali się z osiągnięciami Stowarzyszenia "Uciechów–moja Wieś" i Rady Sołeckiej działających na terenie wsi. Gościom zaprezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z krótkim recitalem zabawnych utworów muzycznych, a także trzech MissManów z tegorocznego I Festiwalu Humoru i skecz "Dowcip – Reanimacja". Po pysznym poczęstunku goście zostali zaproszeni ponownie na Placyk Tanecznych Uciech i tam mieli przyjemność zobaczyć Uciechowiankę odtańczoną przez mieszkańców. Nie mamy wątpliwości, co do wrażenia jakie zrobiliśmy na członkach Jury, i mimo poważnej konkurencji wśród 55 sołectw biorących udział w Konkursie, niecierpliwie oczekujemy na werdykt.