2010-04-19

Internet w bibliotekach

O sprzęt wartości 50 tys. zł wzbogaciła się Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów. Każda z jej 6 filii otrzymała komputery i monitory wraz z oprogramowaniem Windows 7 i MS Office 2007 (przekazanym bezpłatnie przez Microsoft Corporation), systemem antywirusowym i szeregiem programów użytkowych. Wszystkie komputery zostały podłączone do Internetu i przeznaczone dla użytkowników bibliotek.

Posiadają dodatkowe, podczepiane pod monitorem głośniki oraz kamerki internetowe. Filiom dostarczono również wysokiej klasy urządzenia wielofunkcyjne służące do drukowania, skanowania i kopiowania. Drukarki z opcją druku w formacie A3 umożliwią drukowanie afiszy i ogłoszeń o różnych wydarzeniach, organizowanych zarówno przez bibliotekę, jak i inne lokalne instytucje lub organizacje społeczne. Biblioteki otrzymały również aparaty cyfrowe BenQ E1220 o rozdzielczości 12 mln pixeli. Dostarczony do biblioteki głównej laptop i projektor multimedialny wraz z przenośnym ekranem o wymiarach 213x 213 cm pozwoli na organizowanie pokazów filmowych i prezentacji.

Każdy, kto przyjdzie do biblioteki z własnym laptopem, będzie mógł również skorzystać z Internetu dzięki sieci bezprzewodowej, która również znalazła się w otrzymanych pakietach.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates we wspólnym przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Ma również za zadanie zapewnić obywatelom bezpłatny dostęp do technologii informacyjnych i komunikacyjnych poprzez sieć bibliotek publicznych. Program jest realizowany przez utworzoną w 2008 roku przez PAFW Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) w ramach szerszej inicjatywy „Global Libraries”.

zobacz przekazany sprzęt