Bohaterowie gminnych publikacji na spotkaniu w bibliotece

Wydarzenia kulturalne

2019-11-29

Bohaterowie gminnych publikacji na spotkaniu w bibliotece

W Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku odbyło się wczoraj spotkanie z wyjątkowymi ludźmi, których sylwetki i osiągnięcia zostały zaprezentowane w dwóch publikacjach wydanych przez gminę Dzierżoniów ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Obie książki i projekty, w ramach których zostały wydane, zaprezentowała Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka.

Bohaterami pierwszej publikacji są mieszkańcy trzech gmin - Dzierżoniów, Kłodzko i Lubawka - partnerzy projektu "Kuźnia wiedzy i doświadczeń w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu". W publikacji opisane zostały cenne pod względem historycznym obiekty, a także inicjatywy, których pomysłodawcy postawili sobie za cel kształtowanie tożsamości regionalnej młodszych pokoleń.

Druga książka powstała w ramach projektu "Sprawny, aktywny, potrzebny - aktywizacja seniorów z gmin wiejskich na rzecz walki z wykluczeniem społecznym". W publikacji zaprezentowali się aktywni seniorzy. Opisane zostały w niej również najciekawsze inicjatywy z zakresu polityki senioralnej i działań oddolnych prowadzonych na rzecz seniorów na terenie gmin-partnerów projektu. Przedsięwzięcie "Sprawny, aktywny, potrzebny" realizowane było przez partnerów z gmin Dzierżoniów, Cekcyn, Gniewino i Gogolin.

W spotkaniu wzięli również udział przewodnicy turystyczni, którzy nie tylko znają nasze zasoby, ale są także ich promotorami. Wykład "Zasoby lokalne a turystyka regionalna" wygłosiła Grażyna Biernat, która jest wieloletnim przewodnikiem górskim i terenowym oraz pilotem wycieczek.

Podczas panelu dyskusyjnego moderowanego przez wójta Marka Chmielewskiego uczestnicy wspólnie zastanawiali się, jak lepiej promować nasze zasoby i jak wspierać działania lokalnych twórców. Dyskutowali też m.in. o trudnościach, z jakimi na co dzień spotykają się właściciele obiektów objętych nadzorem konserwatora zabytków.

Spotkanie uświetniły występy artystyczne zespołów "Pojana" i "Macieje".