Wydarzenia kulturalne

2019-09-23

Festiwal Słoików w Mościsku

Warsztaty artystyczne, degustacja przetworów i pyszne specjały zamknięte w słoikach - to tylko część atrakcji, jakie czekały na gości "Festiwalu Słoików". W sobotę w Mościsku zaprezentowały się koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i lokalni rękodzielnicy z naszego regionu.

Tegoroczny festiwal połączony był z "Prezentacjami Rękodzieła Wsi Dolnośląskiej" zorganizowanymi w ramach projektu "Kuźnia wiedzy i doświadczeń w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu". Na realizację przedsięwzięcia gmina Dzierżoniów pozyskała środki z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

W Mościsku odwiedzili nas partnerzy z gmin Kłodzko i Lubawka, którzy wraz z liderami z gminy Dzierżoniów wzięli udział w wielu ciekawych zajęciach, m.in. z ozdabiania słoików według dawnych tradycji i w warsztatach piernikowych. Uczestnicy poznali też trudną sztukę tworzenia koronki czółenkowej i makram. Wysłuchali również wykładu "Jak w erze nowoczesnych technologii zachować lokalne dziedzictwo kulturowe?" przygotowanego przez Karolinę Klimek z Piernikarni Śląskiej w Niemczy. Goście mogli obejrzeć także wystawę Doroty Chmielewskiej pt. "Świat haftem malowany". Artystka opowiedziała o swoich pracach i o tym, jak powstają.

Jednym z elementów Festiwalu Słoików był konkurs na najpiękniejsze stoisko. Komisja konkursowa, w skład której weszli Zastępca Wójta Gminy Kłodzko Urszula Panterałka, Aleksandra Łuszczyńska z Urzędu Gminy Kłodzko i Andrzej Szczypka z gospodarstwa rolnego "Szczypiorki", miała za zadanie ocenić zarówno estetykę stoisk, jak i smaki poszczególnych konkursowych dań.

Wszystkie sołectwa wykazały się wielką kreatywnością, a każdy przygotowany przetwór był wyjątkowy. Po naradzie jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce Mościsku, drugie miejsce - sołectwu Owiesno, a trzecie - sołectwu Włóki. Wyróżnienie otrzymała delegacja sołectwa Jodłownik.

Serdeczne podziękowania składamy sołtysom, delegacjom sołeckim, kołom gospodyń wiejskich oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie tegorocznego "Festiwalu Słoików".

Partnerem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.