QUESTY - edukacyjne gry terenowe

Na terenie gminy Dzierżoniów działają 3 trasy questowe, a każda z nich opowiada inną historię oraz prezentuje ciekawe i tajemnicze miejsca. Co zrobić, żeby wziąć udział w zabawie? Wystarczy pobrać kartę gry ze strony www.questy.org.pl lub bezpłatną aplikację Questy - Wyprawy Odkrywców i można ruszać w trasę!

Questy dostępne w naszej gminie to:

  • "O Zamku w Owieśnie przez Templariuszy zbudowanym",
  • "Radosny quest w Uciechowie",
  • "Kamiennym Szlakiem" w Piławie Dolnej. (tymczasowo zawieszony)

A jak znaleźć skarb i pamiątkową pieczęć? Wystarczy uważnie czytać wskazówki.

Questy znajdują się w całej Polsce i jest ich już pół tysiąca. Po przejściu tras i potwierdzeniu tego w systemie można ubiegać się o ogólnopolską odznakę PTTK Questy - Wyprawy Odkrywców.

Już za przejście 5 questów można zdobyć odznakę w stopniu "Popularna". Najwyższym stopniem jest "Duża Złota" - aby ją otrzymać, należy ukończyć 500 questów w 16 województwach, w tym przynajmniej 5 kajakowych.

Szczegółowe informacje na temat dostępnych odznak i zasad ich przyznawania można znaleźć w regulaminie. Więcej informacji na stronie: questy.org.pl.


O Zamku w Owieśnie przez Templariuszy zbudowanym

Gdzie znajdziesz quest?

Owiesno znajduje się w gminie Dzierżoniów. Dojechać tu można z Dzierżoniowa drogą nr 382 – w Piławie Dolnej należy skręcić w prawo na Owiesno. Quest zaczyna się z parkingu przy kościele w Owieśnie. Udanej wyprawy.

Tematyka

Podczas wyprawy poznasz ciekawą historię dot. zamku w Owieśnie, którego powstanie wiąże się z Zakonem Templariuszy. Zobaczysz jeden z dwóch w Europie zamków zbudowanych na planie koła.

Opiekun: Joanna Pestkowska – Stowarzyszenie „Razem dla wsi”


Radosny quest w Uciechowie

Gdzie znajdziesz quest?

Uciechów znajduje się przy trasie Dzierżoniów – Łagiewniki. Quest rozpoczyna się w centrum wsi, przy skrzyżowaniu ulicy Piastowskiej ze Sportową.

Tematyka

Quest opowie Ci o śmiechu i radości. Dowiesz się, co śmiech wywołuje i jak śmiech wpływa na Twoje samopoczucie i zdrowie.


Kamiennym szlakiem w Piławie Dolnej

(tymczasowo zawieszony, więcej informacji można uzyskać u przedstawicieli sołectwa na Facebooku „Piława Dolna Sołectwo”)

Gdzie znajdziesz quest?

Piława Dolna znajduje się przy trasie nr 382 Dzierżoniów – Ząbkowice Śląskie. Quest rozpoczyna się w centrum wsi, na ulicy Stawowej, przy bloku nr 3.

Tematyka

Quest opowie Ci o kamieniu – największym skarbie tego regionu. Spacerując ścieżkami przez wieś zobaczysz, gdzie kamień występuję, jak się go obrabia i co jest z niego robione.


Zamień pieczęcie na odznaki

Ukończyłeś quest? Zaloguj się na swoje konto w serwisie questy.com.pl (rejestracja jest bezpłatna), dodaj quest przebyty z ulotką do swoich wyników, podając jego hasło. Jego pieczęć pojawi się na Twoim koncie. Im więcej ukończonych questów, tym wyższy stopień ogólnopolskiej odznaki PTTK Questy-Wyprawy Odkrywców!

Uczestnicy zabawy mogą również zdobywać regionalną odznakę krajoznawczą Wielkopolskie Questy - Odznaka Odkrywców Tajemnic znajdując questy w pobliskim. woj. wielkopolskim.