Gmina Dzierżoniów - ZESPOŁY LUDOWE

Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana"

58-203 Piława Dolna

tel : 696 098 621


Zespół Górali Czadeckich "Pojana" jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce kultywującym tradycje muzyki i tańca Górali Czadeckich. Powstał w 1958 r. dzięki ogromnej potrzebie Polaków zamieszkałych niegdyś na Bukowinie, którzy po dwustuletnim pobycie na obczyźnie powrócili do Ojczyzny. Pomysłodawcą, założycielem i pierwszym kierownikiem zespołu był Jerzy Swarcan, jego następcą przez wiele lat był Maksymilian Juraszek, a od 2008 r. kierownikiem zespołu jest Bożena Żygadło. Instruktorem muzycznym jest Eugeniusz Chałada. akompaniament to skrzypce - Emilia Juraszek, kontrabas - Jerzy Juraszek i akordeon - Eugeniusz Chałada.


Podstawę repertuaru "Pojany" stanowią "Tajdany", autentyczne piosenki góralskie, opowiadające o ciężkiej pracy, tęsknocie, miłości, a także zawierające tematykę zalotną i żartobliwą wykonywane w językach rumuńskim, słowackim, czeskim i ukraińskim. Integralną częścią repertuaru są żywiołowe, pełne ekspresji tańce ludowe.

Zespół "Pojana" często prezentuje się scenicznie na ogólnopolskich festiwalach oraz przeglądach folklorystycznych, występuje również na uroczystościach dożynkowych i okolicznościowych. Od lat Zespół "Pojana" uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Bukowińskie Spotkania" odbywającym się w Polsce, Rumunii, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie.


Zespół Jubileusz 55-lecia świętował na XXIV Międzynarodowym Festiwalu "Bukowińskie Spotkania" w mieście Campalung Moldovenesc w Rumunii. Festiwal odbywał się w dniach od 19 do 21 lipca 2013 r. Uczestniczące zespoły poprzez tańce i śpiewy regionalne prezentowały na scenie swoją kulturę i tradycję, natomiast mieszkańcy bawili się wraz z artystami przy wesołej i energicznej muzyce folkowej. Festiwal był również okazją do spotkań zaprzyjaźnionych zespołów, którzy od wielu lat znają się, wymieniają doświadczeniami i wspólnie bawią. Członkowie "Pojany" zatrzymali się w rodzinnej wiosce swoich przodków Pojana Mikuli, spotkali się ze swoimi rodzinami, odwiedzili również groby swoich bliskich i uczestniczyli we mszy świętej.


Czteropokoleniowy Zespół "Pojana" działający pod patronatem Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów od lat sławi kulturę Górali Czadeckich. Jest laureatem licznych konkursów i przeglądów folklorystycznych. Najważniejszym osiągnięciem jest Nagroda im. Oskara Kolberga, Dyplom Ministra Kultury, Nominacja Dolnośląskiego Klucza Sukcesu i Nagroda Główna Festiwalu "Znaki Tożsamości".


W 2018 r. zespół obchodził swoje 60-lecie oraz otrzymał Złotą Odznakę Honorową "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego".

Chór Kameralny "Con Moto"

58-203 Piława Dolna

tel : 534 946 913, 510 046 913


Moto w języku włoskim oznacza ruch. Zespół kameralny "Con moto", założony przez instruktora Kazimierza Krawczyka, istnieje od 2005 r. i działa z wielkim ożywieniem. Patronat nad zespołem sprawuje Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.


W skład zespołu weszły panie, mieszkanki Piławy Dolnej. Dołączył do nich męski głos, który wykonuje partie solowe. Repertuar zespołu dobierany jest zgodnie z zainteresowaniami i upodobaniami członków zespołu. Zakres repertuaru wzbogacany jest również o propozycje instruktora. Zespół wykonuje pieśni ludowe, biesiadne, artystyczne, sakralne, patriotyczne i historyczne. Opracowania dokonywane przez instruktora mają w przypadku pieśni ludowych charakter swoistej stylizacji. Opracowania na 2 lub 3 głosy, skrzypce i akordeon nie mieszczą się w kanonach typowych zespołów folklorystycznych.


Zespół nagrał 4 płyty opatrzone tytułami:

  • "Pieśni ludowe i artystyczne",
  • "Pieśni ludowe Polski południowej" (wiązanka),
  • "Pieśni biesiadne",
  • "Kolędy polskie, niemieckie, włoskie i czeskie".


Czym jest dla mnie muzyka?

Uczestnicząc zarówno w śpiewie indywidualnym, jak i zbiorowym, możemy odkryć dotychczas nieznane nam sfery doznań emocjonalnych i duchowych oraz intelektualnych (dźwięk i słowo), a nimi zawiaduje właśnie muzyka

- mówi Kazimierz Krawczyk.

Męski Zespół Śpiewaczy "Cord"

58-203 Piława Dolna
ul. Główna 65

tel : 74 832 50 14, 511 402 903


Męski Zespół Śpiewaczy "CORD" rozpoczął swoją działalność 16 lutego 2006 r. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego wyrazu oznaczającego "Serce", które jest źródłem miłości, w tym również miłości do śpiewu. Zespół liczył początkowo 9 mężczyzn, następnie były momenty rotacji, ale z biegiem czasu stan liczebny się zwiększał i obecnie zespół liczy 14 mężczyzn. Kilku z nich to doświadczeni śpiewacy, którzy wcześniej także śpiewali w chórze.


W swoim repertuarze zespół posiada:

  • Pieśni ludowe i biesiadne,
  • Pieśni religijne (na różne okoliczności),
  • Pieśni patriotyczno - żołnierskie,
  • Pieśni okolicznościowe.


Największym sukcesem zespołu było zakwalifikowanie się do wiosennej edycji Listy Przebojów Ludowych w roku 2007, organizowanej przez Polskie Radio Wrocław. W finale Męski Zespół Śpiewaczy "CORD" zdobył I miejsce i tytuł laureata wśród 16 zespołów. Główną nagrodą było nagranie profesjonalnej płyty w dużym studiu Polskiego Radia Wrocław.


Założycielem i kierownikiem do 2020 roku był Józef Flis. Obecnie funkcję tą sprawuje Tadeusz Niezgoda.

Zespół śpiewaczy "Katarzynki"

58-262 Ostroszowice

tel : 74 833 02 65, 510 334 023


Zespół śpiewaczy "Katarzynki" powstał w 2011 r. w Ostroszowicach z inicjatywy Stefanii Czermińskiej - do dziś kierowniczki zespołu. W jego skład weszły osoby dorosłe, młodzież, a także dzieci, które bardzo chętnie udzielają się podczas wszystkich muzycznych przedsięwzięć. Funkcję akompaniatora podjął Zdzisław Roztoczil. Patronat nad zespołem sprawuje Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.


Zespół cieszy się dużym uznaniem mieszkańców Ostroszowic oraz jest podziwiany przez widzów na przeglądach, dożynkach czy kolędowaniu. Wspólne śpiewanie daje wiele radości, a dobry kontakt z publicznością gwarantuje wyjątkowość każdego spotkania z "Katarzynkami". Muzyka to ich pasja, dlatego dzielenie się nią sprawia zespołowi ogromną przyjemność.

Zespół Śpiewaczy "Uciecho-Wianki"

58-211 Uciechów

tel : 74 830 10 50

Poczta e-mail : uciechowianki@gmail.com
Kontakt: Anna Lingo - kierownik zespołu


Zespół swoją przygodę z muzyką rozpoczął wiosną 2010 roku. Powstał z inicjatywy mieszkanek Uciechowa. Zespół działa pod patronatem Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta z/s w Mościsku.Zespół wykonuje pieśni ludowe, biesiadne jak również piosenki okolicznościowe. Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe oraz uczestniczy w licznych wojewódzkich i krajowych spotkaniach i przeglądach zespołów, z czego czerpie ogromną radość i satysfakcję. Występy zespołów należą do bardzo barwnych i żywiołowych. Zespół w 2013 roku brał udział w zimowej edycji "Listy przebojów Radia Wrocław".


Do najbardziej znaczących sukcesów zespołu należą:

  • zdobycie II miejsca na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach w 2013 roku,
  • udział na Europejskim Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej "Europeade" w Kielcach w 2014 roku,
  • udział w Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej w 2015 roku,
  • zdobycie II miejsca na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach w 2018 roku.


Zespół od 2015 roku organizuje "Uciechowską Biesiadę", podczas której występują zaprzyjaźnione zespoły ludowe.

Skład zespołu:

  • Anna Koszała - śpiew
  • Renata Koszało - śpiew
  • Bogdan Koszało - spiew
  • Leonarda Korkuś - śpiew
  • Anna Lingo - śpiew, kierownik zespołu
  • Stefania Malawska - śpiew
  • Jan Malawski - klarnet, saksofon
  • Tadeusz Moździerz - akordeon, śpiew
  • Teresa Rymkiewicz - śpiew
  • Jan Rymkiewicz - gitara, śpiew
  • Maria Śledziona - śpiew

Zespół Śpiewaczy Ludowych "Macieje"

58-262 Ostroszowice

tel : 502 104 734


Pierwsze zapiski dotyczące powstania Chóru Ludowego "Macieje" pochodzą z 1962 r., a ich potwierdzeniem był dokument wydany przez ówczesne Dolnośląskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe we Wrocławiu.


Zespół powstał na bazie chóru, który towarzyszył Amatorskiemu Zespołowi Teatralnemu w Ostroszowicach. Założycielem chóru był nieodżałowany po dziś dzień wielki animator kultury Ziem Odzyskanych Paweł Bas - twórca nie tylko chórów czy zespołów, ale również Amatorskiego Teatru. Pod jego kierownictwem artystycznym chór działał do drugiej połowy lat osiemdziesiątych.


Zespół "Macieje" zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia, zwłaszcza w cyklu regionalnych, jak i ogólnopolskich przeglądów WAZA. Przełom lat 80. i 90. to okres transformacji ustrojowej kraju, a przy tym również okres marazmu śpiewaczego. Od 1991 r. kierownikiem artystycznym i jego instruktorem został były członek Kapeli Ludowej "Macieje" - wychowanek Pawła Basa - Wojciech Klaus. Od lipca 2007 do lipca 2014 roku kierownikiem chóru była Irena Hanus. W roku 2011 powrócił do chóru jako instruktor muzyczny Wojciech Klaus, który objął również funkcję kierowniczą.


"Macieje" - jak sami twierdzą - śpiewają tam, gdzie ich zapraszają. Rocznie dają średnio około 30 występów. Ze swoimi występami pojawiają się nie tylko w kraju - przekroczyli także granicę czeską. Z nagród, które zdobywali, najbardziej cieszy samych członków chóru I miejsce w Plebiscycie Polskiego Radia Wrocław w 2003 r., gdzie jury stanowili słuchacze, a także wyróżnienie podczas przeglądu w Międzyzdrojach w 2012 r.


Repertuar stanowią głównie piosenki ludowe przywiezione przez członków zespołu z różnych regionów naszego kraju. To m.in. piosenki biesiadne, żołnierskie, patriotyczne, jak i religijne. Patronat nad zespołem sprawuje Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.


Mottem zespołu są słowa powtarzane przez założyciela zespołu Pawła Basa:

Gdzie słyszysz śpiew - tam wchodź,
Tam dobre serca mają.
Źli ludzie - wierzaj mi -
Ci nigdy nie śpiewają.


         Johann Wolfgang von Goethe


W 2017 roku zespół świętował 55-lecie swojej działalności.