Gmina Dzierżoniów - ZESPOŁY LUDOWE

Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana"

58-203 Piława Dolna

tel : 696 098 621


Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana" jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce kultywującym tradycje muzyki i tańca Górali Czadeckich. Powstał w 1958r. dzięki ogromnej potrzebie Polaków zamieszkałych niegdyś na Bukowinie, którzy po dwustuletnim pobycie na obczyźnie powrócili do Ojczyzny. Pomysłodawcą, założycielem i pierwszym kierownikiem zespołu był Jerzy Swarcan, jego następcą przez wiele lat był Maksymilian Juraszek, od 2008r. kierownikiem zespołu jest Bożena Żygadło. Instruktorem muzycznym jest Eugeniusz Chałada. akompaniament to skrzypce - Emilia Juraszek, kontrabas - Jerzy Juraszek i akordeon Eugeniusz Chałada.

Podstawę repertuaru ZPiT "Pojana" stanowią "Tajdany", autentyczne piosenki góralskie, opowiadające o ciężkiej pracy, tęsknocie, miłości, a także zawierające tematykę zalotną i żartobliwą wykonywane w językach rumuńskim, słowackim, czeskim i ukraińskim. Integralną częścią repertuaru są żywiołowe, pełne ekspresji tańce ludowe.

Zespół "Pojana" często prezentuje się scenicznie na ogólnopolskich festiwalach oraz przeglądach folklorystycznych, występuje również na uroczystościach dożynkowych i okolicznościowych. Od dwudziestu czterech lat Zespół "Pojana" uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Bukowińskie Spotkania" odbywającym się w Rumunii, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie.

Zespół Jubileusz 55-lecia świętował na XXIV Międzynarodowym Festiwalu "Bukowińskie Spotkania" w mieście Campalung Moldovenesc w Rumunii. Festiwal odbywał się w dniach od 19 do 21 lipca 2013 r. Uczestniczące zespoły poprzez tańce i śpiewy regionalne prezentowały na scenie swoją kulturę i tradycję, natomiast mieszkańcy bawili się wraz z artystami przy wesołej i energicznej muzyce folkowej. Festiwal był również okazją do spotkań zaprzyjaźnionych zespołów, którzy od wielu lat znają się, wymieniają doświadczeniami i wspólnie bawią. Członkowie ZPiT "Pojana" zatrzymali się w rodzinnej wiosce swoich przodków Pojana Mikuli, spotkali się ze swoimi rodzinami, odwiedzili również groby swoich bliskich i uczestniczyli we mszy świętej. Artyści mieli okazję wyruszyć na wycieczkę krajoznawczą do Pleszy i Nowego Słońca oraz odwiedzić polskie wsie na Bukowinie Rumuńskiej. Pobyt w Pojanie Mikuli przebiegał artystom w rodzinnej atmosferze, przy obfitym stole, wspólnych rozmowach, śmiechach, wspomnieniach. Świętowanie 55-lecia upłynęło w bardzo radosnej i serdecznej atmosferze. Uwieńczeniem tego spotkania było rozpalenie dwóch ogromnych ognisk, które podkreśliły rangę tego artystycznego międzynarodowego wydarzenia.

Czteropokoleniowy Zespół "Pojana" działający pod patronatem Urzędu Gminy Dzierżoniów przez pięćdziesiąt pięć lat sławi kulturę Górali Czadeckich. Jest laureatem licznych konkursów i przeglądów folklorystycznych. Najważniejszym osiągnięciem jest Nagroda im. Oskara Kolberga, Dyplom Ministra Kultury, Nominacja Dolnośląskiego Klucza Sukcesu i Nagroda Główna Festiwalu "Znaki Tożsamości".

Chór Kameralny "Con Moto"

58-203 Piława Dolna

tel : 534 946 913, 510 046 913


Chór Kameralny "Con Moto" z Pilawy Dolnej, powstał w 2006 roku. Kierownikiem artystycznym chóru jest pan Kazimierz Krawczyk. Chór wykonuje utwory ludowe z różnych regionów polski, pieśni patriotyczne jak i również kolędy w układzie dwugłosowym.

Chór Ludowy "Macieje"

58-262 Ostroszowice

tel : 502 104 734


Chór Ludowy Macieje z Ostroszowic powstał 1962 r. założycielem był nieodżałowany po dzień dzisiejszy twórca i animator kultury wsi Ostroszowice, Kultury Dolnego Śląska a nawet można stwierdzić z całą stanowczością, kultury Ziem Odzyskanych Pan Paweł Bas. Chór wielokrotnie występował w kraju i za granicą. Zdobywał nagrody i wyróżnienia na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach artystycznych, chociażby wspomnieć o przeglądach "WAZA" gdzie niejednokrotnie zdobywał pierwsze miejsce.

W 1991 r. został reaktywowany i działa do dnia dzisiejszego. Obecnie Chór prowadzi Wojciech Klaus.

Męski Zespół Śpiewaczy "Cord"

58-203 Piława Dolna
ul. Główna 65

tel : 74 832 50 14


Męski Zespół Śpiewaczy "CORD" rozpoczął swoją działalność 16 lutego 2006 r. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego wyrazu oznaczającego "Serce", które jest źródłem miłości, w tym również miłości do śpiewu. Zespół liczył początkowo 9 mężczyzn, następnie były momenty rotacji ale z biegiem czasu stan liczebny się zwiększał i w chwili obecnej zespół liczy 14 mężczyzn. Kilku z nich to doświadczeni śpiewacy, którzy wcześniej tez śpiewali w chórze. W swoim repertuarze zespół posiada:

 • Pieśni ludowe i biesiadne
 • Pieśni religijne (na różne okoliczności)
 • Pieśni patriotyczno - żołnierskie
 • Pieśni okolicznościowe.

W czasie swojej działalności Zespół "CORD" brał udział między innymi w następujących imprezach:

 • XIII Wojewódzkie Artystyczne Spotkania Klubów Seniora w Piławie Górnej (listopad 2006)
 • Polsko - Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Pieszycach (październik 2006)
 • VII Przegląd Polskich Kolęd Ziemi Dzierżoniowskiej w Dzierżoniowie (grudzień 2006)

Największym sukcesem było zakwalifikowanie się do wiosennej edycji Listy Przebojów Ludowych w roku 2007, organizowanej przez Polskie Radio Wrocław. W finale Męski Zespół Śpiewaczy "CORD" zdobywa I miejsce i tytuł laureata wśród 16 zespołów. Główna nagroda to nagranie profesjonalnej płyty w dużym studiu Polskiego Radia Wrocław.

Zespół Śpiewaczy "Uciecho-Wianki"

58-211 Uciechów

tel : 74 830 10 50

Poczta e-mail : uciechowianki@gmail.com
Kontakt: Anna Lingo - kierownik zespołu


Zespół swoją przygodę z muzyką rozpoczął wiosną 2010 roku. Powstał z inicjatywy mieszkanek Uciechowa. Zespół działa pod patronatem Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta z/s w Mościsku. Zespół wykonuje pieśni ludowe, biesiadne jak również piosenki okolicznościowe. Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe oraz uczestniczy w licznych wojewódzkich i krajowych spotkaniach i przeglądach zespołów, z czego czerpie ogromną radość i satysfakcję. Występy zespołów należą do bardzo barwnych i żywiołowych. Zespół w 2013 roku brał udział w zimowej edycji "Listy przebojów Radia Wrocław".

Do najbardziej znaczących sukcesów zespołu należą:

 • zdobycie II miejsca na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach w 2013 roku,
 • udział na Europejskim Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej "Europeade" w Kielcach w 2014 roku,
 • udział w Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej w 2015 roku,
 • zdobycie II miejsca na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach w 2018 roku.

Zespół od 2015 roku organizuje "Uciechowską Biesiadę", podczas której występują zaprzyjaźnione zespoły ludowe.

Skład zespołu:

 • Anna Koszała - śpiew
 • Renata Koszało - śpiew
 • Bogdan Koszało - spiew
 • Leonarda Korkuś - śpiew
 • Anna Lingo - śpiew, kierownik zespołu
 • Stefania Malawska - śpiew
 • Jan Malawski - klarnet, saksofon
 • Tadeusz Moździerz - akordeon, śpiew
 • Teresa Rymkiewicz - śpiew
 • Jan Rymkiewicz - gitara, śpiew
 • Maria Śledziona - śpiew