Liderzy z Kłodzka i Świerzawy z wizytą w gminie Dzierżoniów

INFORMACJE BIEŻĄCE z Gminy Dzierżoniów

2018-09-12

Liderzy z Kłodzka i Świerzawy z wizytą w gminie Dzierżoniów

Lokalni liderzy z gmin Świerzawa i Kłodzko odwiedzili w dniach 7 - 8 września naszą gminę, aby poznać dobre praktyki i przykłady przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Ich wizyta była kolejnym etapem projektu "Pomysł na sukces - wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy partnerami KSOW".

7 września nasi goście odwiedzili Piławę Dolną - "Wieś magicznego kamienia". Przespacerowali się po miejscowości i przeszli trasą questu "Na kamiennym szlaku".

Następnie przenieśli się do Owiesna, gdzie wspólnie z mieszkańcami naszej gminy wymienili się doświadczeniami w obszarze rozwoju swoich wiosek tematycznych. Przedstawiciele gmin-partnerów projektu opowiadali o ciekawych inicjatywach, zagrodach edukacyjnych i innych przedsięwzięciach wpływających na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

Wysłuchali również prezentacji "Wioska tematyczna - pomysł, wdrażanie, rozwój" przygotowanej przez Krzysztofa Szustkę - przedstawiciela Fundacji Ekologicznej "Zielona Akcja".

Następnie ofertę "Wsi okrągłego zamku" zaprezentowali mieszkańcy Owiesna. Nasi goście wspólnie z mieszkańcami przeszli trasą questu "O zamku w Owieśnie przez Templariuszy zbudowanym", uczyli się tańca średniowiecznego i strzelania z łuku, a także wzięli udział w warsztatach z robienia herbu.

W sobotę przenieśliśmy się do Mościska. Mieszkańcy gmin Kłodzko i Świerzawa odwiedzili Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta i "Ostoję nad Młynówką". Gospodarstwo to należy do ogólnopolskiej sieci "Zagród edukacyjnych". O tym, jak przejść "Od społecznej aktywności do przedsiębiorczości" opowiedziała Edyta Mulka-Gonera, właścicielka obiektu.

Dzięki realizacji projektu pn. "Pomysł na sukces - wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy partnerami KSOW" mieszkańcy gminy mają okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach i wyjazdach studyjnych. Na realizację przedsięwzięcia gmina Dzierżoniów pozyskała ponad 49 tys. zł. Wszystkie działania realizowane są z naszymi partnerami: gminą Kłodzko, gminą Świerzawa i Fundacją Ekologiczną "Zielona Akcja".

Głównym celem projektu jest wymiana wiedzy pomiędzy mieszkańcami gmin-partnerów, zwiększenie intensywności współpracy i integracji, a także poznanie dobrych praktyk wypracowanych w obszarze rozwoju przedsiębiorczości.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020"
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi