BUKOWIŃSKIE SPOTKANIA

24 sierpnia 2019 r., Dzierżoniów

BUKOWIŃSKIE SPOTKANIA
To wyjątkowe przedsięwzięcie promujące kulturę Bukowiny, regionu położonego w Karpatach Wschodnich, na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim. Gmina Dzierżoniów współorganizuje festiwal od 2015 r. W każdej edycji wydarzenia uczestniczą reprezentanci wielu bukowińskich nacji i różnorodnych nurtów folkloru. Na festiwalowych arenach prezentują się zespoły z Polski, a także goście z zagranicy: m.in. z Rumunii, Ukrainy i Węgier.

DOŻYNKI GMINY DZIERŻONIÓW

25 sierpnia 2019 r., Dobrocin

DOŻYNKI GMINY DZIERŻONIÓW
Schyłek lata to dla mieszkańców gminy Dzierżoniów jeden z najważniejszych okresów w roku. Tradycją stało się już, że po ukończeniu żniw i prac polowych chcą oni uczcić kolejny rok wytężonej pracy. Najlepszą ku temu okazją są zawsze gminne dożynki – to wtedy władze gminy dziękują całej społeczności lokalnej za codzienny trud, poświęcenie i ciężką pracę.

GRAND PRIX JODŁOWNIKA

6 lipca 2019 r., Jodłownik

GRAND PRIX JODŁOWNIKA
To jeden z serii wyścigów kolarskich realizowanych w ramach Pucharu Strefy MTB Sudety. W minionych latach rowerzyści walczyli też w Bardzie, Walimiu, Głuszycy, Srebrnej Górze, Mieroszowie, Pieszycach i Bielawie. Co roku uczestnicy zawodów mają do wyboru dwa dystanse: MINI (ok. 20 km) oraz MEGA (ponad 40 km). W programie imprezy są także zawody rowerowe dla dzieci i wyścigi rodzinne.

SPOTKANIA Z KULTURĄ I HISTORIĄ

15 czerwca 2019 r., Owiesno

SPOTKANIA Z KULTURĄ I HISTORIĄ NA ZAMKU W OWIEŚNIE
Wydarzenie połączone jest z tradycyjnymi obrzędami nocy świętojańskiej. Zawsze towarzyszy mu wyjątkowy, baśniowy klimat. Na gości czeka wiele atrakcji: m.in. pokazy walk rycerskich i taniec ognia. Uczestnicy imprezy mogą nauczyć się strzelania z łuku, rzucić oszczepem, a także wziąć udział w poszukiwaniach skarbu, ciekawych warsztatach i konkursach.

FESTIWAL SŁOIKÓW

21 września 2019 r., Mościsko

FESTIWAL SŁOIKÓW
Warsztaty sztuki słoikowej, degustacja przetworów i specjały z polsko-czeskiego pogranicza zamknięte w słoikach - to tylko część atrakcji, jakie czekają na gości "Festiwalu Słoików". W 2018 r. impreza odbyła się po raz pierwszy i już na stałe wpisze się w kalendarz imprez kulinarnych naszego regionu. Podczas festiwalu swoje przetwory prezentują koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i lokalni producenci z regionu Gór Sowich oraz zaprzyjaźnionych miejscowości w Czechach.

TURNIEJ SOŁECTW

25 maja 2019 r., Piława Dolna

TURNIEJ SOŁECTW
Impreza zawsze wzbudza wśród mieszkańców gminy Dzierżoniów ogromne emocje. Na orliku w Piławie Dolnej o tytuł „Supersołectwa” walczą przedstawiciele gminnych sołectw. Co roku zmagania mają inny motyw przewodni. Reprezentacje mierzą się w kilku konkurencjach, nie tylko sportowych. Tradycyjnie każde sołectwo ma również za zadanie przygotowanie oryginalnego stroju oraz potrawy związanej z tematyką imprezy.

TAJEMNICE WZGÓRZ KIEŁCZYŃSKICH

23 maja 2019 r., Książnica

TAJEMNICE WZGÓRZ KIEŁCZYŃSKICH
Impreza profilaktyczno-sportowa realizowana cyklicznie w Książnicy w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Co roku wydarzenie odbywa się dwutorowo. Uczniowie gminnych szkół podstawowych rywalizują w Drużynowym Wieloboju Lekkoatletycznym o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów. Gimnazjaliści mierzą się z kolei w Rajdzie Turystycznym o Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów prowadzącym ścieżką edukacyjno-przyrodniczą po Wzgórzach Kiełczyńskich.