„Dobra” i „zła” profilaktyka – szkolenia dla przedstawicieli sołectw

2010-02-22

„Dobra” i „zła” profilaktyka – szkolenia dla przedstawicieli sołectw

W dniach 17 i 20 lutego w sali konferencyjnej dzierżoniowskiego Urzędu Gminy odbyły się szkolenia w zakresie opracowywania i wykonania programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży oraz pisania i składania ofert w konkursach z ustawy o pożytku publicznymi wolontariacie mające na celu poszerzenie działań profilaktycznych obejmujących dzieci i młodzież z terenu naszej gminy.

Szkolenie przeprowadzili trenerzy z fundacji MERKURY z Wałbrzycha. Fundacja jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych i posiada uprawnienia do wystawiania za świadczeń wg wzoru Ministerstwa Edukacji Narodowej. Prezentowane bloki tematyczne obejmowały rolę i znaczenie działań profilaktycznych w pracy z dziećmi i młodzieżą, sposoby włączania do pracy profilaktycznej rodziców i opiekunów oraz prezentację form profilaktycznych stosowanych w pracy z dziećmi i młodzieżą na terenie szkół i świetlic indywidualnie i w grupach.

Przedstawiona została także strategia profilaktyki obejmująca swoim działaniem teren miasta i gminy a w szczególności omówiono sposoby pisania projektów w obszarze obejmującym tematykę szkolenia, metody ich realizacji oraz oraz dokonywanie ewaluacji.

Liczny i bardzo aktywny udział przybyłych gości pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość dzieci i młodzieży zamieszkujących na terenie naszej gminy. W szkoleniu wzięły udział 47 osoby.