2010-01-25

Kościół w Uciechowie

Kościół filialny pw. Św. Bartłomieja w Uciechowie - wzmiankowany w 1335 roku - jest jednym z zabytków leżących na Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna.

Znalazł się na nim za sprawą obrazu Wniebowzięcie NMP autorstwa Johanna Franza de Backera - flamandzkiego malarza pochodzącego z Antwerpii. Początki XVIII w. wiążą jego losy z Wrocławiem, kiedy to biskup Franciszek Ludwik von Pfalz-Neuburg mianował go swoim nadwornym malarzem i to przez długie lata plasowało go na samym szczycie w hierarchii artystów pracujących wówczas na Dolnym Śląsku. Powstanie obrazu Wniebowzięcia NMP wiązało się bezpośrednio z barokową przebudową wspomnianej wcześniej świątyni, która miała miejsce w latach 20-tych XVIII w.

Tworząc kompozycję Wniebowzięcia NMP z Uciechowa- de Backer nawiązał do malarskich przedstawień tego tematu stworzonych przez swego słynnego krajana, Petera Paula Rubensa. W wyrafinowanym pod względem malarskim uciechowskim Wniebowzięciu NMP de Backer odwołał się do innej tradycji, podkreślając w ten sposób swoją niezależną pozycję jako nadwornego artysty wrocławskiego biskupa.

Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami o dostępności obiektu odsyłamy na stronę www.drogibaroku.org