2009-11-25

Konferencja podsumowująca I-edycję Konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2009"

W sobotę, 21 listopada 2009r. we wsi Mościsko odbyła się Konferencja podsumowująca I Edycję Konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska".

Konkurs zrealizowany został przez Wydział Rozwoju Obszarów Wiejskich jako jeden z elementów wsparcia dla sołectw i gmin biorących udział w odnowie wsi przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Obchody swoją obecnością uświetnili: Stanisław Longawa – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Bogusław Wijatyk – Dyrektor Departamentu Mienia Wojewódzkiego i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Paweł Czyszczoń - Dyrektor Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Janusz Guzdek – Starosta Dzierżoniowski, Mateusz Cegiełka - Przewodniczący Rady Powiatu Dzierżoniowskiego, Adam Jan Mak - Przewodniczący Rady Gminy Dzierżoniów, Członkowie Zarządu Powiatu Dzierżoniowskiego, radni Powiatu i Gminy Dzierżoniów, burmistrzowie i wójtowie, a przede wszystkim mieszkańcy Mościska i innych miejscowości z terenu województwa.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym, po czym zaproszeni goście w towarzystwie gospodarzy udali się na spacer po Mościsku. Kulminacyjnym punktem Konferencji było rozdanie nagród uczestnikom konkursu. Ta część odbyła się w wielkim namiocie konferencyjnym ustawionym obok stawów w Mościsku. Gości powitał wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski w towarzystwie Edyty Mulki-Gonery - radnej Rady Gminy, mieszkanki Mościska i sołtysa wsi - Michała Burbana. W trakcie uroczystości rozdano nagrody I edycji Konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2009". Z rąk Marszałka Województwa otrzymali je laureaci konkursu w trzech kategoriach. W kategorii "Najpiękniejsza Zagroda" zwyciężyli Państwo Irena i Andrzej Jarmołowicz-Jędrzejczak z Wojbórza w Gminie Kłodzko. Dla nas jednak najważniejsze były kolejne, ponieważ w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" zwyciężyło "Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Jędrzejowice, Kiełczyn, Tuszyn i Włóki" z projektem "Święto Niezapominajki". Natomiast w kategorii "Najpiękniejsza wieś" - Mościsko, które jak podkreślił Marszałek w uzasadnieniu werdyktu "jest piękne swoimi mieszkańcami". Laureaci, oprócz pamiątkowych dyplomów, otrzymali także nagrody pieniężne.

Konferencję swoimi występami wzbogaciły zespoły: Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "POIANA" z Piławy Dolnej, "JANICKI" z Czarnego Boru, Tańca Dawnego z Wierzbnej, Chór Ludowy "MACIEJE" z Ostroszowic. Całość Konferencji, a szczególnie momenty wręczania nagród uświetniał fanfarami Zespół Sygnalistów Łowieckich Okręgu Wałbrzyskiego. W czasie konferencji można było zobaczyć wystawy rękodzieła, wystawę fotograficzną prezentującą uroki Gminy Dzierżoniów, a także stoisko prezentujące wieś Wierzbna – głównego rywala Mościska w konkursie.

Gdy emocje już opadły, gospodarze zaprosili wszystkich uczestników na poczęstunek przygotowany nie tylko przez mieszkańców Mościska i pozostałych miejscowości gminy Dzierżoniów. Wszystko smakowało wyśmienicie, produkty znikały ze stołów w ekspresowym tempie.

Po zakończonej uroczystości sprawy w swoje ręce wzięli mieszkańcy Mościska, którzy swój wielki sukces świętowali do białego rana. Niech praca i poświęcenie mieszkańców Mościska, będą dla nas inspiracją do pracy nad wzbogacaniem wizerunku i promocją miejscowości, w których mieszkamy.