Gimnazjaliści po raz trzeci na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

2009-11-03

Gimnazjaliści po raz trzeci na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Tegoroczny festiwal nauki przebiegał pod hasłem: „wyobraźnia i myśl sięgają dalej niż do gwiazd” i został zorganizowany w czasie Międzynarodowego Roku Astronomii. Nasze Gimnazjum Gminne, jak co roku, uczestniczyło w jego obchodach.

Festiwal Nauki jest jedną z najchętniej odwiedzanych imprez tego typu w kraju. Służy rozbudzaniu, zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy, a także rozwinięciu ciekawości świata i radości z jego poznawania. Ma również upowszechniać badania naukowe w zrozumiałej i atrakcyjnej formie.

Uczniowie klas: IIIa, IIa i IIb wraz z nauczycielami: Urszulą Bystranowską, Ewą Sulmińską i Marią Głód uczestniczyli w Dolnośląskim Festiwalu Nauki po raz trzeci. Spotkanie odbywało się w drugiej połowie września we Wrocławiu. W auli Politechniki Wrocławskiej byliśmy świadkami szczególnego spotkania z jedynym Polakiem, który przebywał w kosmosie i wielokrotnie okrążył naszą planetę – generałem Mirosławem Hermaszewskim. Kosmonauta przez prawie dwie godziny wprowadzał nas we wspaniały świat kosmosu, pokazywał przeźrocza z wyprawy i zachęcał młodzież do nauki fizyki i astronomii. A ponieważ czynił to w bardzo przystępny, zabawny i zajmujący sposób, spędziliśmy ten czas miło i pożytecznie, tym bardziej, że elastyczna forma spotkań pozwalała często znacznie przedłużyć dyskusję uczestników. Na koniec spotkania ustawiliśmy się w kolejce po autograf, który udało nam się zdobyć i tym samym zasilić zbiory naszego gimnazjum. Po tak wspaniałym początku ruszyliśmy na Uniwersytet Wrocławski na Wydział Chemiczny, gdzie wkroczyliśmy na „odlotową chemię”. Doktor Andrzej Vogt i mgr Lidia Jabłonka-Car zaprezentowali wiele ciekawych pokazów chemicznych dotyczących możliwości zetknięcia się z materią i energią oraz najdziwniejszymi rzeczami we Wszechświecie.

Zgodnie ze słowami wypowiedzianymi przez profesora Kazimierza Orzechowskiego do młodzieży: „Jeśli teraz Wy będziecie już przyzwyczajeni do rzeczy niezwykłych, a takie Wam pokażemy, to Wasza przyszłość będzie świetlana”, my również próbujemy zaszczepić młodym ludziom zainteresowania naukami przyrodniczymi, bo marzenia i aspiracje oraz zainteresowania są najważniejsze w życiu człowieka. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli odwiedzić Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu.

Opracowała: Urszula Bystranowska