2009-09-30

Na festiwalu nauki

Z inicjatywy dyrektora szkoły, uczniowie ZSzP w Mościsku gościli na XII Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Uczniowie klas III-VI wraz z wychowawcami 23.09.2009 r. odwiedzili miasto Wrocław.

Program wycieczki był dostosowany do wieku uczestników i składał się z 2 atrakcji festiwalu. W pierwszej, młodzież odwiedziła Muzeum Przyrodnicze z wystawą zdjęć wyprawy na Spitzbergen polarnika A. Kosiby. Obejrzano także ekspozycję poświęconą ewolucji roślin i zwierząt (wg teorii Darwina). Zwiedzono Ogród Botaniczny, w którym z dużym zainteresowaniem uczniowie wzięli udział w lekcji przyrodniczej na temat "Historia powstania życia na Ziemi. Z zachwytem oglądano rośliny wodne z różnych akwenów świata zgromadzone w akwariach muzeum.

Ostatnim punktem zwiedzania muzeum przyrodniczego była Palmiarnia, a w niej rośliny egzotyczne (z tropikalnych części globu). Młodzi turyści spacerowali po Ostrowie Tumskim i parku nad Odrą, które zakończyło się na wrocławskim rynku, gdzie odpoczęto i posilono się.

W godzinach popołudniowych rozpoczęła się druga tura zwiedzania. Uczestnicy festiwalu przeszli do Dzielnicy Tolerancji, aby odbyć lekcje tolerancji i uzyskać wiadomości z zakresu sztuki i religioznawstwa. Zwiedzano kościoły wyznań: rzymsko – katolickiego, prawosławnego, judaizmu.

W każdej świątyni uczniowie oprowadzani byli przez Kapłana danego wyznania, który zapoznał ich z krotką historią powstania świątyni oraz obrzędami sakralnymi.

Pełni wrażeń z postanowieniem kolejnej wyprawy – za rok, powrócili do rodzinnego Mościska. Wszystkie atrakcje festiwalu były bezpłatne.