70 rocznica wybuchu II wojny światowej w Piławie Dolnej

2009-09-04

70 rocznica wybuchu II wojny światowej w Piławie Dolnej

01 września b.r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Piławie Dolnej odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem roku szkolnego i 70 rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Edward Rostkowski. Po Mszy Świętej zebrani złożyli kwiaty pod obeliskiem "W hołdzie poległym za Polskę". Następnie wszyscy zebrani, m.in. Marek Chmielewski – Wójt Gminy Dzierżoniów, Adam Jan Mak – Przewodniczący Rady Gminy i sołtys Piławy Dolnej, Małgorzata Lis – Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Piławie Dolnej, kombatanci: pułk. Władysław Ostrowski, por. Jan Jeleń, Roman Michałowski, Ludwik Skoku, Kazimierz Ozga, Edward Bień, Stanisław Koncewicz, Adam Burzyński, Mieczysław Lisowiak, Zenon Paraciej, Janina Śliwa (wdowa po kombatancie), uczniowie, nauczyciele i rodzice udali się do sali sportowej, gdzie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010 połączone z rocznicą wybuch II wojny światowej. Program artystyczny przygotowali i przedstawili uczniowie klasy VI pod kierunkiem Krzysztofa Twardaka.

Po programie artystycznym Marek Chmielewski – Wójt Gminy Dzierżoniów życzył wszystkim uczniom i nauczycielom życzenia wielu sukcesów w nowym roku szkolnym oraz, nawiązując do 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, prosił, aby ta lekcja historii zapadła na długo w sercach i umysłach młodych ludzi. Następnie Małgorzata Lis – Dyrektor ZSP w Piławie Dolnej przedstawiła wychowawców poszczególnych klas, powitała 4 nowych nauczycieli, którzy w Piławie Dolnej rozpoczynają swoją karierę zawodową oraz z ogromną radością powitała najmłodszych członków społeczności szkolnej – pierwszoklasistów, których 24 przekroczyło po raz pierwszy progi szkoły.

W kolejnej części uroczystości głos zabrali kombatanci – płk. Władysław Ostrowski i Edward Bień. Przypomnieli oni wszystkim o heroicznej walce i ogromnym poświęceniu polskiego żołnierza i ludności cywilnej we wrześniu 1939 roku. Medal "Krzyż czynu zbrojnego – kresy południowo – wschodnie II RP" otrzymali: Ludwik Skokuń, Mieczysław Lisowiak, Stanisław Koncewicz, Adam Burzyński, Kazimierz Ozga i pułk. Władysław Ostrowski.

Po zakończeniu części oficjalnej, uczniowie i nauczyciele udali się do klas, a zaproszeni goście na poczęstunek, podczas którego kombatanci dokonali pamiątkowych wpisów do kroniki szkolnej.