2009-08-07

Pamięć o Powstaniu Warszawskim

Mieszkańcy gminy Dzierżoniów.

1 sierpnia 1944 roku jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski. Wybuch Powstania Warszawskiego był wyrazem dążenia do odzyskania wolności całego Narodu udręczonego pięcioletnią okupacją hitlerowską.

Wspominając Sierpień 1944 roku pamiętamy nie tylko o tych, którzy polegli z bronią w ręku, ale też o cywilnych ofiarach terroru i tragedii mieszkańców Warszawy wypędzonych z miasta, które zostało skazane na fizyczną zagładę i metodycznie zniszczone.

Około 400 tysięcy warszawiaków, pozbawionych dobytku i wypędzonych ze swojego miasta po upadku Powstania, przetrwało dzięki pomocy i życzliwości ze strony mieszkańców Polski, którzy przyjęli ich pod swój dach.

Za to wszystko, za tę jedyną w swoim rodzaju pomoc, której miarą może być jedynie ogromna wdzięczność, w imieniu mieszkańców Warszawy pragnę serdecznie podziękować mieszkańcom gminy Dzierżoniów.

Pragniemy, aby tegoroczna rocznica Powstania Warszawskiego stała się okazją do podjęcia próby dotarcia do nieznanych informacji o losach warszawskich uchodźców. Pragniemy udokumentować i ochronić przed zapomnieniem świadectwo ducha i ofiarności polskiego społeczeństwa. Dlatego zwracam się z prośbą o przekazanie nam informacji o nieznanym bądź zapomnianym wkładzie i zasługach mieszkańców gminy Dzierżoniów - o wszelkich formach pomocy udzielanej uchodźcom z Warszawy. Zależy nam na tym, aby te świadectwa utrwalić i zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń.

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy
Hanna Gronkiewicz-Waltz