2009-06-22

Noc Świętojańska - sprawozdanie

Gmina Dzierżoniów i Fundacja "Zamek Chudów" po raz trzeci zaprosiły mieszkańców gminy na Noc Świętojańską, która tym razem obchodzona była w sobotę 20 czerwca na zamku w Owieśnie.

O godz. 19.00 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy przez wójta gminy Marka Chmielewskiego oraz prezesa fundacji Andrzeja Sośnierza. Po otwarciu na scenie gościła Formacja Taneczna "Flex" z Owiesna oraz Aleksandra Skaskiewicz z piosenką promującą Owiesno.

Następnie Andrzej Sośnierz zaprosił wszystkich zgromadzonych na wystawę Zamku Chudów, aby opowiedzieć o działalności tejże fundacji. Jak nakazuje tradycja odbyło się szukanie kwiatu paproci i czytanie legendy, puszczanie wianków na wodę oraz rozpalenie ognia świętojańskiego.

Główną atrakcją programu było widowisko plenerowe typu światło – dźwięk pt. „Historia leśnej osady” przygotowane przez Teatr Prawdziwy z Bielawy, które zakończył pokaz sztucznych ogni. Ponadto widzowie mogli oglądać przedstawienie o życiu rycerzy i walkach rycerskich pokazane z dużą dawką humoru, w którym udział brała również publiczność.

Dla przybyłych nie zabrakło swojskiego jadła przygotowanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Owieśnie, Radę Sołecką oraz Grupę Odnowy Wsi Owiesno – ciasta, bigos, chleb ze smalcem i z ogórkiem smakowały wybornie. Noc Świętojańska zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem.