2009-06-10

Wybory parlamentarne

W niedzielę 7 czerwca 2009 r. odbyły się wybory posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie trwało od godziny 8.00 do godziny 22.00.

Wyborcy głosujący w Polsce dokonali wyboru 50 spośród 1301 kandydatów zarejestrowanych w Polsce z łącznej liczby 736 eurodeputowanych, którzy zasiądą w Parlamencie Europejskim.

Mieszkańcy gminy Dzierżoniów mogli głosować w 13 Okręgowych Komisjach Wyborczych. Uprawnionych do głosowania było 7657, a głosowało 1418 osób, co daje frekwencję na poziomie 18,5%. Najwięcej, bo aż 568 głosów zdobyła Platforma Obywatelska, drugą pozycję i 375 głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, następne w kolejności jest Polskie Stronnictwo Ludowe, które zdobyło 139 głosów oraz koalicja Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy ze 109 głosami.

Najwięcej głosów w Klubie Platformy Obywatelskiej zdobyli: Jacek Protasiewicz (312 głosów), Jerzy Tutaj (112 głosów) i Danuta Jazłowiecka (50 głosów). Na liście Prawa i Sprawiedliwości na prowadzenie wysunął się Ryszard Legutko (112 głosów), następnie Beata Kempa (89 głosów) oraz Anna Zalewska (44 głosów). W Polskim Stronnictwie Ludowym z taka samą liczbą głosów na czele listy stanęli Stanisław Rakoszy i Leszek Grala (38 głosów), a tuż za nimi Ilona Antoniszyn (20 głosów). Na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy zdecydowanie na prowadzenie wysunęła się Lidia Geringer de Oedenberg (81 głosów), zostawiając resztę kandydatów daleko w tyle. Następna w kolejności jest Samoobrona, która zdobyła 6,2% głosów (88 głosów), a 5-procentowego progu wyborczego nie przekroczyły następujące komitety wyborcze: Polska Partia Pracy (88 głosów), Libertas (28 głosów), Centrolewica (88 głosów), Unia Polityki Realnej (26 głosów) oraz Prawica RP (22 głosy).

Wybory przebiegły spokojnie, nie odnotowano poważniejszych incydentów.