,,....siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie...’’

2009-05-14

,,....siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie...’’

Pod takim tytułem realizowany jest w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II projekt edukacyjny, w którym uczniowie i nauczyciele podejmują szereg różnorodnych działań.

Całe zamieszanie zainspirowane zostało rosnącą w parku przy szkole potężną ponad pięćsetletnią lipą będącą pomnikiem przyrody. Wokół tego okazałego drzewa krążyły nasze pomysły, a teraz działania. Zaplanowany czas ich trwania to luty-maj. Część z nich już się zakończyła, inne są w trakcie realizacji, a jeszcze inne niebawem się rozpoczną.

W związku z realizacją projektu odbyły się między innymi:

• konkurs recytatorski "Poezja pod lipą" dla klas I-III,
  • spotkanie i rozmowa z leśniczym z Nadleśnictwa Miękinia dla wszystkich uczniów naszej szkoły,
  • dwie turystyczne wycieczki rowerowo-piesze "Śladami lipowego szlaku", w trakcie których dotarliśmy na Szczytną oraz do malowniczo położonego pałacu w Dobrocinie; efektem tych wypraw jest mapa tras z naniesionymi punktami występowania lip, które zostały sfotografowane i zmierzony obwód ich pni,
  • za kilka dni odbędzie się wyjazd dzieci klas I-III do Centrum Edukacji Ekologicznej w Myśliborzu, gdzie będą brały udział w zajęciach ekologicznych związanych między innymi z różnymi gatunkami lipy występującymi w Polsce,
  • przedszkolaki wraz ze swoimi nauczycielkami i rodzicami układały rymowanki związane z lipą,
  • trwa konkurs na imię naszej lipy,
  • oraz realizowane jest przedsięwzięcie "Lipa w obiektywie".

Mamy ciekawy pomysł na podsumowanie projektu. Napiszemy o tym po jego zakończeniu. Pochwalimy się również wszystkimi zrealizowanymi zadaniami, może zainspirujemy innych do podjęcia ciekawych działań związanych z walorami ich miejsca zamieszkania czy nauki.

Elżbieta Sakowicz