Zaproszenie na wystawę do Izby Historii regionalnej w Gimnazjum

2008-12-01

Zaproszenie na wystawę do Izby Historii regionalnej w Gimnazjum

Polska w latach 1918-1921 stoczyła sześć wojen o granice i niepodległość. Józef Piłsudski w 1922r. w Katowicach powiedział znamienne słowa o granicy, która przez stulecia, bo od XIV wieku, oddzielała Śląsk od reszty ziem polskich.

"Gdy inne granice były świeże i istniały od jednego wieku zaledwie, ta istniała od dziesiątków i dziesiątków pokoleń, które żyły i umierały z tym przekonaniem, że jest ona trwałą, niezłomną." Dlatego Piłsudski odzyskanie części Górnego Śląska i skrawków Śląska Dolnego określił jako największy triumf spośród naszych triumfów. W wydarzeniach, które do tego doprowadziły, brał czynny udział ks. Jan Melc- patron Gimnazjum Gminnego w Dzierżoniowie. Dlatego dla uczczenia 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości powstała stała wystawa przybliżająca udział ks. Jana Melca w walce o polski Śląsk. W pracy nad nią wyróżniły się uczennice: Katarzyna Podkówka, Joanna Kościelna. Powstała ona pod kierunkiem opiekuna Izby Historii Regionalnej gimnazjum- p. Janusza Głoda.

Wystawę oraz Izbę można zwiedzać w środy od godziny 14:00 do 15:20.