2008-11-06

Mała Odnowa Wsi - Środki na kulturę na wsi

W drugiej edycji konkursu „Mała Odnowa Wsi”, ogłoszonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, po raz kolejny dwa projekty gminy Dzierżoniów uzyskały bardzo wysokie miejsca.

Na 67 wniosków z całego Dolnego Śląska pierwsze miejsce w rankingu zadań priorytetowych związanych z kultywowaniem tradycji społeczności lokalnych, uzyskał projekt dotyczący zakupu sprzętu nagłaśniającego i audiowizualnego dla potrzeb zespołów folklorystycznych, działających na terenie gminy z dofinansowaniem w wysokości ponad 7,5 tysiąca zł. Podobnych zadań priorytetowych wyłoniono ogółem 16.

Natomiast dzięki drugiemu projektowi, który zajął 1 miejsce na liście zadań dodatkowych (17 w całym rankingu) i otrzymał dofinansowanie 9.000 zł, w nowe stoły i krzesła zostaną wyposażone świetlice wiejskie w Ostroszowicach i Jodłowniku. Na oba projekty gmina przeznaczyła w sumie 48.950 zł z czego zrefundowane zostanie ponad 16.500 zł. Ogółem gminy wiejskie otrzymają w ramach Małej Odnowy Wsi ponad 530 tysięcy zł. dotacji, przeznaczonych na cele związane z działalnością kulturalną na wsi. Przypomnieć trzeba, że celem konkursu jest utrzymanie i odbudowa oraz poprawa stanu dziedzictwa kulturowego wsi oraz podniesienie atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich.

W I edycji konkursu „Mała Odnowa Wsi” ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, dwa projekty gminy Dzierżoniów uzyskały bardzo wysokie miejsca. Na 129 wniosków z całego Dolnego Śląska pierwsze miejsce w rankingu uzyskał projekt „Remont dachu wraz z wymianą podsufitki w sali wiejskiej w Owieśnie” z dofinansowaniem w wysokości 20.000 zł. Natomiast projekt „Budowa ogrodzenia wraz z montażem piaskownicy przy parku wiejskim z infrastrukturą sportowo - rekreacyjną w miejscowości Książnica” zajął 8 miejsce i dofinansowanie 5.000 zł. W I edycji konkursu jedna gmina mogła otrzymać maksymalnie 25.000 zł, co gmina Dzierżoniów w pełni wykorzystała.