2008-10-07

„Pyrlandia” w Mościsku

„Na przysmaki z kartofliska zapraszamy do Mościska...” – zachęcali Organizatorzy „Pyrlandii” – jesiennej imprezy, która powoli staje się tradycyjnym świętem tej wsi.

A były to smakołyki nie byle jakie: „Pojesz pyrek i kapusty, będziesz syty oraz tłusty!”. A więc: ziemniaki pieczone w ognisku i w folii, ziemniaki w mundurkach z dodatkiem sosów i past serowych, babka ziemniaczana, kotlety ziemniaczane, gołąbki z ziemniakami i kaszą gryczaną, pierogi ruskie, zapiekanki, sałatki i wiele innych potraw i dodatków.

Dzieciom – wiadomo – najbardziej smakowały frytki, ale wielu gości, szczególnie z okolicznych miast, przypomniało sobie smak kartofla pieczonego w ognisku czy gotowanego w mundurkach, z wiejskim masłem i szczyptą soli...

Dodatkowe atrakcje to: przejażdżka kucykiem, zawody sportowe, licytacja paczek niespodzianek, fanty, sprzedaż książek, jazda na gokartach, malowanie twarz, pomiar ciśnienia tętniczego, zabawa taneczna dla dzieci, a następnie dla dorosłych.

Barwne dekoracje i zapachy przyciągały do kramików, za ladą których niedzielne popołudnie i wieczór spędzili nauczyciele, pracownicy oraz rodzice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku.

Wszystkie potrawy przygotowały w domu lub bezpośrednio na imprezie matki dzieci uczęszczających do ZSzP. Potrawy najstarsze, często rodem ze Wschodu, jak babka ziemniaczana czy gołąbki ziemniaczane wykonały babcie uczniów i trzeba powiedzieć, że właśnie takie dania budziły szczególne zainteresowanie.

Organizatorem „Pyrlandii” była Rada Szkoły wspierana przez radnych, strażaków z OSP, Radę Sołecką wsi Mościsko i Stowarzyszenie „Przystań Mościsko”.

Dyrektor ZSzP – Dorota Furtak pięknie dziękuje Organizatorom, Rodzicom, Gronu Pedagogicznemu, pracownikom obsługi i wszystkim Gościom za włożoną pracę i uświetnienie ziemniaczanego święta swoją obecnością, za wsparcie i zainteresowanie cenną inicjatywą Przyjaciół naszej placówki.

Opr. mgr Krystyna Chrostowska