2008-07-08

Wizyta w Czechach

Wójt gminy Dzierżoniów wraz radnymi i pracownikami urzędu pojechali w terminie 4 - 5 lipca, na zaproszenie z Czech, do partnerskiej gminy Dolna Czermna na spotkanie w sprawie współpracy.

Gospodarze przedstawili jeden ze swoich projektów, który otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych, jakim jest Centrum Zdrowia i Sportu w tej liczącej ok. 1.300 mieszkańców gminie. Omówione zostały także plany bliższej współpracy i wspólnych projektów ze sfery kultury, sportu i edukacji, finansowanych ze środków Europejskiej Współpracy Terytorialnej i programu Współpracy Transgranicznej Polska – Czechy. Projekty będą dotyczyć wymiany kulturalnej zespołów i wspólnego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, organizowanego przez Czechów oraz Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w Jodłowniku. Planowana jest także prezentacja rzeźbiarzy i artystów z terenu obu gmin, między innymi na dożynkach w Owieśnie. Możliwe będą również wyjazdy i wymiana uczniów szkół z obu gmin. Wizyta przyczyniła się do poznania gminy Dolna Czermna i okolic oraz do określenia wzajemnych potrzeb, które będą zaspokojone przez wspólne projekty w najbliższych latach.