2008-06-23

Rycerze w Owieśnie

Fundacja Zamek "Chudów" oraz gmina Dzierżoniów zaprosili po raz drugi do Owiesna w sobotę 21 czerwca na imprezę plenerową z cyklu spotkań z kulturą i historią. Tym razem pod nazwą "Noc Świętojańska".

Wśród zaproszonych gości był Senator Stanisław Jurcewicz oraz radni gminy Dzierżoniów. Zgromadzeni widzowie mogli podziwiać pojedynki zbrojnych wojów z okresu średniowiecza w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Kruki z Inowrocławia, zakupić specjalnie na te okazję wybijaną monetę, pooglądać pokazy średniowiecznego tańca a nawet samemu się go nauczyć. Atrakcją były także pokazy łuczników i przedstawienie Obrządku Ciałopalnego, zwanego "Tryzną", na cześć zmarłego rycerza.

Nie zabrakło również obrzędów nocy świętojańskiej - poszukiwano kwiatu paproci w przyzamkowym lesie oraz puszczania wianków na stawie. Ponadto zapoznać się można było ze sztuką wytwarzania średniowiecznych przedmiotów codziennego użytku oraz z rękodziełem artystycznym. Nie brakło swojskiego jadła przygotowanego przez gospodynie z Owiesna.

Wieczorem dr Przemysław Nocuń z Fundacji "Zamek Chudów", przedstawił prezentację multimedialną opisującą historię zamku w Owieśnie oraz jego możliwą rekonstrukcję. Całość zakończyło wspólne pieczenie kiełbasy nad ogniskiem i oglądanie filmu "Stara Baśń" pod gołym niebem. Do zobaczenia za rok. Zapraszamy do galerii !!!