2018-07-11

Nowe miejsca rekreacyjno-turystyczne na mapie gminy

Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi "Przystań Mościsko" otrzymało dofinansowanie i zrealizowało kolejny projekt na terenie naszej gminy.

Projekt pn. "Budowa wiat rekreacyjnych na terenie gminy Dzierżoniów w miejscowościach Mościsko, Ostroszowice i Nowizna" otrzymał wsparcie finansowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność". Wysokość dofinansowania to kwota 133 233 zł.

Projekt pn. "Budowa wiat rekreacyjnych na terenie gminy Dzierżoniów w miejscowościach Mościsko, Ostroszowice i Nowizna" obejmował wykonanie rekreacyjnych wiat drewnianych o różnych parametrach technicznych wraz z budową podłoża tj. ułożeniem kostki betonowej pod wiatami. Po przeprowadzeniu procedury rozpoznania cenowego został wyłoniony wykonawca, który w ramach zamówienia dostarczył również niezbędne materiały do ułożenia kostki.

Bardzo istotnym elementem ww. projektu była praca własna mieszkańców Mościska, Nowizny i Ostroszowic. Oprócz ułożenia kostki pod wiatami mieszkańcy wykonywali roboty ziemne oraz impregnowali części drewniane wiat. Wartość projektu wyniosła 157 229 zł brutto, w tym praca własna mieszkańców to kwota około 23 996 zł.

Aby umożliwić aplikowanie o środki pozabudżetowe oraz finansową realizację projektów przez działające na terenie gminy Dzierżoniów stowarzyszenia, Wójt Gminy Dzierżoniów wydał Zarządzenie nr 397/117/17 z dnia 31.10.2017r. w sprawie "Regulaminu udzielania pożyczek dla organizacji pozarządowych przez Gminę Dzierżoniów". Pierwsza taka pożyczka została udzielona Stowarzyszeniu Rozwoju i Promocji Wsi "Przystań Mościsko". Stowarzyszenia będą zwracały zaciągnięte pożyczki po rozliczeniu dotacji otrzymywanych ze środków zewnętrznych.

Już niedługo w innych miejscowościach naszej gminy powstaną nowe urządzenia i miejsca wzmacniające potencjał rekreacyjno- turystyczny. Złożenie wniosków oraz pozyskanie dotacji było możliwe dzięki współpracy mieszkańców, członków stowarzyszeń oraz Urzędu Gminy Dzierżoniów.

O realizacji kolejnych projektów będziemy informować na bieżąco.

logo PROW