Pierwsze działania "Aktywnych przyjaciół z polsk

2018-05-16

Pierwsze działania "Aktywnych przyjaciół z polsko-czeskiego pogranicza"

Rozpoczęły się pierwsze działania zaplanowane w ramach projektu "Aktywni przyjaciele z polsko-czeskiego pogranicza". We wtorek 15 maja na 5-dniową wycieczkę do Czech wyjechali uczniowie z gminnych szkół podstawowych. Z kolei w przyszłym tygodniu to my będziemy gościli czeską grupę.

Na realizację przedsięwzięcia gmina Dzierżoniów pozyskała ponad 18 tys. euro dofinansowania. Z kolei ponad 17 tys. euro na realizację bliźniaczego projektu otrzymali nasi czescy partnerzy ze Stowarzyszenia Mikroregion Severo-Lanskrounsko.

Projekty zakładają zwiększenie intensywności współpracy i integracji transgranicznej poprzez ukazanie wypracowanych po obu stronach dobrych praktyk w zakresie m.in. wspierania inicjatyw oddolnych społeczności lokalnych. Realizacja zadania zapewni też pogłębienie współpracy polsko-czeskiej, poznanie wzajemnych kultur, historii i tradycji.

Podczas wyjazdu uczniowie z gminy Dzierżoniów odwiedzą m.in. "Ścieżkę w obłokach" w Dolni Morava, park wodny i inne lokalne atrakcje turystyczne. Udadzą się też na wycieczkę pieszą i wezmą udział w zmaganiach sportowych.

Z kolei w przyszłym tygodniu nasi goście z Czech pojadą m.in. na Przełęcz Walimską, przejdą trasą edukacyjną w Podziemnym Mieście Osówka i odwiedzą wrocławskie ZOO. Zmierzą się również w naszej cyklicznej imprezie profilaktyczno-sportowej "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich".

Projekt współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Pierwsze działania Aktywnych przyjaciół z polsko-czeskiego pograniczaPierwsze działania Aktywnych przyjaciół z polsko-czeskiego pogranicza