2018-04-17

Dzikie wysypiska - nielegalne porządki w warsztatach samochodowych

W ostatnim czasie na terenie gminy odnotowaliśmy niepokojące zjawisko podrzucania odpadów w postaci zużytych części samochodowych - pociętych elementów karoserii i wyposażenia pojazdów, pojemników po olejach, opon itp. Odpady wysypywane są przede wszystkim do przydrożnych rowów, lasów, na pola oraz w miejscach oddalonych od zabudowań.

Taka sytuacja miała miejsce w rejonie Piławy Dolnej, Ostroszowic i Jodłownika. Rodzaj odpadów wskazuje, że pochodzą one z niewielkich, garażowych warsztatów, gdzie nie zwraca się uwagi na ekologię i przestrzeganie przepisów prawa.

Przypominamy, że podmioty prowadzące działalność gospodarczą, w tym warsztaty samochodowe, powinny posiadać umowy na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcą prowadzącym działalność w tym zakresie. Wytworzone w warsztacie odpady powinny być ponadto przekazywane uprawnionej firmie posiadającej decyzję na zbieranie lub przetwarzanie danego rodzaju odpadu. Obrót nimi powinien być potwierdzony kartami przekazania odpadów, a kartę taką należy przechowywać przez pięć kolejnych lat.

Osobom, którym zostanie udowodnione nielegalne pozbywanie się odpadów grozi m.in. administracyjny nakaz usunięcia całego wysypiska śmieci. Nielegalne składowanie śmieci stanowi wykroczenie, za które kodeks wykroczeń przewiduje kary nagany, grzywny lub aresztu.

Apelujemy o zgłaszanie przypadków podrzucania odpadów w miejscach do tego celu nieprzeznaczonych oraz zapisywanie numerów rejestracyjnych pojazdów wykorzystywanych do nielegalnego wywozu odpadów. Pozwoli to na wskazanie sprawców.

Dzikie wysypiska - nielegalne porządki w warsztatach samochodowychDzikie wysypiska - nielegalne porządki w warsztatach samochodowychDzikie wysypiska - nielegalne porządki w warsztatach samochodowych