Opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej

2018-04-11

Opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej

Od nowego roku weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne. Wśród zmian jest m.in. wprowadzenie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. Podatek obejmuje właścicieli dużych budynków o powierzchni ponad 3,5 tys. m2 oraz osób, które zabudowały swoją działkę w co najmniej 70 proc. (na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej).

Na podstawie ww. przepisów w kwietniu do zidentyfikowanych uprzednio podmiotów zostaną wysłane pierwsze informacje w sprawie wymiaru opłaty za usługi wodne (określające wysokość oraz sposób obliczenia przedmiotowej opłaty). Wniesienie opłaty powinno nastąpić na rachunek bankowy Urzędu Gminy wskazany w informacji w terminie 14 dni od dnia, w którym doręczono pismo. Opłaty należy uiszczać kwartalnie na podstawie otrzymanej informacji.

Ze względów organizacyjnych (dot. rozpoznania skali nałożonego obowiązku wymagającego przeprowadzenia analiz przestrzennych, rozwiązania wątpliwości prawnych, ustalenia kręgu osób i podmiotów zobowiązanych, zebrania danych do sporządzenia i wysyłki informacji o wysokości opłaty), termin przekazania informacji może ulec zmianie. Podmiotami zobowiązanymi do uiszczenia opłaty retencyjnej zgodnie z nowymi przepisami są od 1 stycznia osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

1. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  2. posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  3. użytkownikami wieczystymi gruntów,
  4. posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Wysokość opłaty zależy odpowiednio od wielkości powierzchni uszczelnionej, rozumianej jako powierzchnia zabudowana wyłączona z powierzchni biologicznie czynnej oraz zastosowania kompensacji retencyjnej. Sposób obliczania opłaty za tę usługę wodną reguluje art. 272 ust. 8, zgodnie z którym opłatę ustala się jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, wyrażonej w m2 wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej oraz czasu wyrażonego w latach.

Jednostkowe stawki opłat za usługi wodne za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów wynoszą:

• bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem - 0,50 zł za 1 m2 na 1 rok;
  • z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności:
    1. do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem 0,30 zł za 1 m2 na 1 rok,
    2. od 10 do 30% odpływu rocznego z obszarów uszczelnionych trwale związanych z gruntem - 0,15 zł za 1 m2 na 1 rok,
    3. powyżej 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem - 0,05 zł za 1 m2 na 1 rok.

Ustawodawca wprowadzając zróżnicowane stawki opłat zależne od zastosowanej kompensacji retencyjnej, chce zachęcić właścicieli nieruchomości do stosowania urządzeń retencyjnych. Warto zatem rozważyć możliwości budowy urządzeń retencyjnych, tj. rowów, stawów, oczek wodnych, itp. na terenie swoich nieruchomości, co wpłynie na obniżenie naliczanej opłaty.

W myśl przepisów Ordynacji podatkowej, które mają w tym przypadku zastosowanie - zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania. Przy założeniu, że dany podmiot spełnia ww. warunki, nie ma on możliwości uniknięcia uiszczenia tejże opłaty. Wpływy z opłat z tytułu zmniejszenia naturalnej retencji stanowić będą w 90% przychód Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a w 10% dochód budżetu gminy.

Właścicieli nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2, którzy zabudowali swoje działki w co najmniej 70%, prosimy o niezwłoczne złożenie nie później niż w terminie do 23.04.2018 r. wypełnionego oświadczenia do Urzędu Gminy Dzierżoniów ul. Piastowska 1 58-200 Dzierżoniów (Biuro Obsługi Klienta, pok. nr 122).

Oświadczenia można pobrać ze strony internetowej Urzędu, osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Gminy Dzierżoniów lub u sołtysów.

Więcej informacji można uzyskać osobiście w Urzędzie Gminy Dzierżoniów lub telefonicznie pod numerem telefonu: 74 832 56 86.

Do pobrania: