2017-12-04

Pamiątka historyczna z Rybiej Góry

Mieszkańcy niemieckiego Warendorf Erika i Wolfgang Hömtsch przekazali wójtowi Markowi Chmielewskiemu wyjątkową pamiątkę historyczną pochodzącą ze Wzniesienia Rybak (szerzej znanego jako Rybia Góra) należącego do Wzgórz Gilowskich.

W sierpniu 1762 r. rozegrała się tam jedna z ostatnich bitew wojny siedmioletniej. Bitwa pod Dzierżoniowem przypieczętowała ostatecznie utratę Śląska przez Wiedeń na rzecz Prus. W 1910 roku na południowych stokach Wzniesienia Rybak wystawiono pomnik poświęcony poległym w tej bitwie żołnierzom obu walczących stron. Przekazana pamiątka to fragment ławki pochodzący z tamtego okresu.

Serdecznie dziękujemy Państwu Hömtsch za kultywowanie pamięci o tym ważnym historycznie wydarzeniu, a tłumaczce języka niemieckiego, mieszkance Dzierżoniowa Rosemarie Kwaśnik za wsparcie w organizacji spotkania i pomoc w podtrzymywaniu kontaktów polsko-niemieckich.

Pamiątka historyczna z Rybiej Góry