2008-05-19

"Poiana" świętuje

Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Poiana" z Piławy Dolnej jest najstarszym zespołem w Polsce, kultywującym tradycje Górali Czadeckich.

Powstał w 1958 r., dzięki ogromnej potrzebie Polaków zamieszkałych niegdyś na Bukowinie, którzy po prawie dwustuletnim pobycie na obczyźnie powrócili do Ojczyzny. Pomimo przeniesienia do Poiany Micului w Rumunii, nigdy nie zapomnieli o swoim polskim pochodzeniu. Po drugiej wojnie światowej osiedleni zostali w całym kraju. Duża grupa zamieszkała na Dolnym Śląsku, w tym w gminie Dzierżoniów. Zachowali jednak odrębność swojej mowy, ubioru i obyczajów.

Zespół wielokrotnie występował w kraju i za granicą. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród nich: nagrodę im. Oskara Kolberga, przyznaną przez Ministerstwo Kultury w 1989 r., tytuł NOMINANTA w V edycji Dolnośląskiego Klucza Sukcesu w 2001 r. oraz dyplom przyznany przez Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego "Za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury" w roku 2004.

Obecnie zespół działa pod kierownictwem Pana Maksymiliana Juraszka a kierownikiem artystycznym jest Pan Leszek Orczyk.

W sobotę 17 maja 2008 Zespół "Poiana" obchodził uroczysty jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia. Jubileusz organizowany był pod Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wójta gminy Dzierżoniów - Marka Chmielewskiego.

To wielkie święto rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Piławie Dolnej, koncelebrowana przez księdza Edwarda Rostkowskiego wraz z zaproszonymi księżmi: Gracjanem Stojką z Podkarpacia, Stanisławem Kucharkiem z Mołdawii oraz księdzem Michałem Zielonką - kapelanem Górali Czadeckich, który wygłosił krzepiącą i porywającą homilię. Po mszy nastąpiło poświęcenie przez księdza proboszcza i odsłonięcie przez Maksymiliana Juraszka i wójta Marka Chmielewskiego tablicy upamiętniającej "62 Rocznicę Repatriacji Górali Czadeckich z Rumunii".

Następnie od godz. 16 00 w Kinie "Zbyszek" w Dzierżoniowie, trwały uroczyste obchody pięćdziesięciolecia zespołu . Goście otrzymywali w prezencie płyty nagrane przez "Poianę" oraz wydawnictwo jubileuszowe, prezentujące historię zespołu. Przedstawienie otworzyło multimedialne widowisko "50 lat Poiany", opisujące losy i tradycję Górali Czadeckich z Piławy Dolnej. Po swojej prezentacji, zespół został uhonorowany Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 10.000 zł, o którą wystąpiła wójt Marek Chmielewski. Nagrodę wraz z gratulacjami wręczył Poseł na Sejm Tomasz Smolarz. Wśród licznie przybyłych gości, listy gratulacyjne i kwiaty przekazali między innymi dyrektor biura senatora Stanisława Jurcewicza - Anna Nowak, wiceburmistrz Dzierżoniowa Wanda Ostrowska oraz wiceprezes Związku Polaków w Rumunii Kazimierz Longier. Po wielu życzeniach i słowach uznania ze strony przedstawiciel władz samorządowych oraz przyjaciół zespołu, z gościnnym występem pojawił się zespół "Mała Poiana" z Rumunii, który rozbawił swoimi przyśpiewkami liczną publiczność zgromadzoną w kinie "Zbyszek". Po przedstawieniu oba zespoły w raz z gośćmi udały się na poczęstunek i specjalnie zamówiony na tę okazję tort jubileuszowy. Na koniec goście "Poiany" pojechali do Piławy Dolnej, gdzie w sali wiejskiej, która w ramach jubileuszu została świeżo odnowiona przez gminę Dzierżoniów, rozpoczęło się wspólne biesiadowanie, przygotowane przez zespół.

Organizatorzy: Zespół "Poaina", Urząd Gminy Dzierżoniów , Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów, dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie jubileuszu a zwłaszcza sponsorowi - Dolnośląskim Surowcom Skalnym, który przekazał 4.100 zł na wydanie publikacji jubileuszowej o zespole "Poiana".

Patronami Medialnymi Jubileuszu byli: Radio Sudety, Telewizja Sudecka, Tygodnik Dzierżoniowski, doba.pl