Dożynki Gminy Dzierżoniów w Mościsku

2017-09-05

Dożynki Gminy Dzierżoniów w Mościsku

Gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminy Dzierżoniów było Mościsko. I już po raz kolejny mieszkańcy naszej gminy pokazali, że nawet najbardziej kapryśna pogoda im niestraszna.

W niedzielę 3 września na obchody tego najważniejszego rolniczego święta przybyli reprezentanci gminnych sołectw i okolicznych miejscowości, grupy wieńcowe, władze sąsiednich gmin oraz zaproszeni goście.

Dożynki Gminy Dzierżoniów rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele w Mościsku. Po mszy korowód dożynkowy prowadzony przez góralską Kapelę Kotlawa oraz starostów dożynek - Martę Kossakowską i Mariusza Wojciechowskiego przeszedł na boisko sportowe. To właśnie tam rozpoczęły się obrzędy dożynkowe.

Po odśpiewaniu hymnu gminy starostowie dożynek wraz z delegacjami wieńcowymi przekazali na ręce Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorza Powązki chleb dożynkowy i kosze z darami. Poszczególne delegacje zaprezentowały również przygotowane przez siebie wieńce.

Następnie odbyło się tradycyjne misterium chleba. Władze gminy, starostowie dożynek oraz zaproszeni goście podzielili się chlebem z uczestnikami imprezy. Goście dożynek mogli również obejrzeć przygotowane specjalnie na tę okazję wystawy rękodzieła ludowego i produktów lokalnych, galerię przygotowaną przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta oraz stoiska wspierających nas instytucji.

W czasie radosnej biesiady dożynkowej publiczność bawiła się przy występach zespołów: Uciecho-wianki, Cord, Katarzynki, Macieje, Con-Moto, Pojana, góralskiej Kapeli Kotlawa i zespołu Scarlet z Mościska.

Uczestnicy dożynek włączyli się także w ogólnopolską akcję "Narodowego Czytania". Fragmenty "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego wspólnie z Salonikiem Kobiet Ambitnych z Ostroszowic odczytał wójt Marek Chmielewski.

Tradycyjnie podczas imprezy odbyła się licytacja chlebów dożynkowych, a cały uzyskany dochód został przeznaczony na rzecz mieszkańców gminy Gostycyn poszkodowanych w nawałnicach. Pieniądze na ten cel w ramach zbiórki publicznej zbierali również wolontariusze.

Największą gwiazdą tegorocznego święta plonów był zespół "Lombard". Grupa porwała publiczność swoją wielką energią i ponadczasowymi przebojami, takimi jak "Przeżyj to sam" czy "Szklana pogoda". W niepowtarzalny klimat imprezy wpisał się także spektakl ognia w wykonaniu grupy Nam-Tara.

Dziękujemy wszystkim, którzy ciężko pracowali na to, aby kolejne dożynki były radosne, kolorowe i pełne atrakcji. Serdeczne podziękowania składamy sołtysom, delegacjom wieńcowym oraz osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego święta plonów, a szczególnie: sołtys Mościska Danucie Martowłos, Radzie Sołeckiej Mościska, Kołu Gospodyń Wiejskich oraz Kołu Gospodyń Domowych z Mościska, służbom mundurowym, Ochotniczej Straży Pożarnej z Mościska oraz przedstawicielom Stowarzyszenia "Przystań Mościsko".

Dziękujemy także instytucjom i firmom, które wsparły organizację tegorocznych Dożynek Gminy Dzierżoniów.