Zespół Pojana na festiwalu w Rumunii

2017-08-09

Zespół Pojana na festiwalu w Rumunii

Zespoły folklorystyczne z Mołdawii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski wzięły udział w rumuńskiej części XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie Spotkania". W Campulung Moldovences gminę Dzierżoniów reprezentował zespół Pojana z Piławy Dolnej.

Uroczystości rozpoczęły się 28 lipca barwnym i roztańczonym korowodem festiwalowym. Następnego dnia uczestnicy festiwalu świętowali 175 rocznicę osiedlenia się Polaków w miejscowości Pojana Mikuli. Uroczystość swoją obecnością uświetniły między innymi władze państwowe i samorządowe Rumunii oraz przedstawiciele Związku Polaków w Rumunii.

Naszą gminę reprezentowała Skarbnik Gminy Dzierżoniów Agnieszka Hul. W czasie uroczystości odczytała list wójta Marka Chmielewskiego skierowany do mieszkańców Pojany Mikuli, a także przekazała na ręce prezesa Związku Polaków w Rumunii Gerwazego Longhera tabliczkę upamiętniającą ten wyjątkowy jubileusz.