2008-05-13

Turyści na wzgórzach

W związku z przystąpieniem już po raz piąty do ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” 9 maja 2008 roku odbyła się impreza pod patronatem Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego wpisana do Kalendarza imprez Gminy Dzierżoniów w 2008 roku pod nazwą: „Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich”.

W ramach tej imprezy uczniowie Gimnazjum Gminnego w Dzierżoniowie oraz gimnazjaliści z terenu działania Stowarzyszenia Gmin Ślężańskich przemierzyli szlak w celu zdobycia góry Szczytnej a w założeniu programu profilaktycznego "Zachowaj trzeźwy umysł" - Mont Everest. W wyznaczonych punktach kontrolnych rozwiązywali testy ze znajomości historii naszej ziemi, udzielania pierwszej pomocy i wiedzy przyrodniczo-ekologicznej brali też udział w konkurencji sprawnościowej. Ponadto każda drużyna musiała wykazać się inwencją twórczą, humorem i talentem muzycznym układając wiersz, piosenkę lub rymowankę na temat walorów i atrakcyjności ziemi dzierżoniowskiej. Równocześnie, na pięknym placu zabaw w Książnicy, uczniowie klas IV - VI gminnych placówek oświatowych brali udział w różnorodnych zawodach sportowych.

Po podliczeniu zdobytych punktów Certyfikat - nagrodę główną w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyło Gimnazjum Gminne z Jordanowa Śląskiego, II miejsce przypadło Gimnazjum Gminnemu z Sobótki i Gimnazjum Gminnemu z Dzierżoniowa.

W kategorii szkół podstawowych Certyfikat - nagrodę główną wywalczył Zespół Szkolno - Przedszkolny z Mościska, II miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Uciechowie oraz Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ostroszowicach. Rozstrzygnięty został również konkurs literacki dla uczniów klas IV - IV na temat "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich". Ogółem na konkurs złożono 38 prac, z których aż 18 zostało wyróżnionych. Imprezę swoją obecnością zaszczycił Senator RP Pan Stanisław Jurcewicz.

Celem tego przedsięwzięcia była integracja dzieci i młodzieży oraz umocnienie ich motywacji do podejmowania prozdrowotnych i prospołecznych wyborów. Zdobywając naszą lokalną górę Szczytną przekazujemy młodym ludziom właściwe drogi wyboru i uświadamiamy im, że warto pokonywać trudności oraz wspinać się na wyżyny.

W imprezie "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" wzięło udział 400 uczestników, którzy przy ognisku zakończyli swoje zmagania sportowe. Impreza ta była także podsumowaniem całorocznych działań profilaktycznych prowadzonych systematycznie w gminnych placówkach oświatowych.