2017-06-14

Igrce u Podnóża Gór Sowich

Za nami kolejne spotkanie warsztatowo-integracyjne zorganizowane dla przedstawicieli trzeciego sektora i samorządowców gmin powiatu dzierżoniowskiego. Tym razem motywem przewodnim imprezy było średniowiecze. Spotkanie odbyło się 9 czerwca na terenie Zespołu Ośrodków Wsparcia w Bielawie.

Na zaproszenie starosty dzierżoniowskiego oraz burmistrza Bielawy odpowiedzieli przedstawiciele prawie 70 organizacji. Gminę Dzierżoniów reprezentowały stowarzyszenia: "Dobrocin - Wieś XXI wieku", "Piława Dolna", "Przyjaciół Gór Sowich", "Przyjaciół Pojany", "Razem dla Wsi" i "Uciechów - Moja Wieś".

W konwencję spotkania wprowadziły uczestników spektakl pn. "Jak obroniliśmy gród - Niemcza 1017" w wykonaniu Towarzystwa Niemczy i Ziemi Niemczańskiej, jak również taniec średniowieczny przygotowany przez Stowarzyszenie "Razem dla Wsi" z Owiesna.

Uroczystego otwarcia dokonali starosta dzierżoniowski Janusz Guzdek oraz burmistrz Bielawy Piotr Łyżwa, którzy podkreślili rolę organizacji pozarządowych w realizacji działań na rzecz społeczności lokalnej.

Niezwykle istotnym elementem spotkania był wykład pt. "Współpraca oznacza MY" wygłoszony przez dr Iwonę Macek, pracownika naukowego Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz warsztaty przeprowadzone przez Bożenę Wójcicką, pracownika Inkubatora NGO w Ząbkowicach Śląskich.

Organizatorami spotkania były: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie - Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich, Urząd Miejski w Bielawie oraz Stowarzyszenie św. Agnieszki Razem na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej. Natomiast partnerami - Sudeckie Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Zdrowia "Szansa", Stowarzyszenie Bielawski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie "Razem dla Wsi", Stowarzyszenie Gór Sowich "Pasjonat", Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna ARTE, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Dzierżoniowie, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Dzierżoniowie, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie, Towarzystwo Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej, Stowarzyszenie Tolkienowskie "Wieża" i Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie