Gnejsy we Włókach coraz piękniejsze

2017-06-13

Gnejsy we Włókach coraz piękniejsze

"Gnejsy", "Górka" czy "Dwa Oczka" to najpopularniejsze określenia wyjątkowego miejsca, które znajduje się przy wjeździe do Włók.

Ten nieczynny poniemiecki kamieniołom, który chroniony jest jako pomnik przyrody nieożywionej, przez wiele lat systematycznie ulegał dużej degradacji ze względu na wywożony tam gruz, śmieci czy porost drzew i krzewów samosiejek.

Od początku zeszłego roku rozpoczęły się intensywne prace zmierzające do przywrócenia temu miejscu jego unikatowego charakteru. Obejmowały one przede wszystkim uporządkowanie terenu poprzez usunięcie zbędnej roślinności.

Równolegle trwały prace nad stworzeniem optymalnej koncepcji zagospodarowania "Gnejsów". Pomocą w ich opracowaniu służyli m.in. studenci z Chin oraz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy odwiedzili Włóki w kwietniu ubiegłego roku.

Gnejsy we Włókach coraz piękniejszeGnejsy we Włókach coraz piękniejsze