Jubileuszowe Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich

2017-05-22

Jubileuszowe Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich

Za nami jubileuszowa, X edycja "Tajemnic Wzgórz Kiełczyńskich" - wydarzenia realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Impreza odbyła się w piątek 19 maja na placu sportowo-rekreacyjnym w Książnicy i jak co roku przebiegała dwutorowo.

Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w VI Drużynowym Wieloboju Lekkoatletycznym o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów, a gimnazjaliści zmierzyli się w X Rajdzie Turystycznym o Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów prowadzącym ścieżką edukacyjno-przyrodniczą po Wzgórzach Kiełczyńskich.

Uczestników rajdu powitał wójt Marek Chmielewski. Ksiądz proboszcz Stanisław Olszowy przybliżył gimnazjalistom historię Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kiełczynie. Z kolei leśniczy Nadleśnictwa Miękinia Krzysztof Szydłowski podczas wędrówki opowiedział uczniom o różnorodności i bogactwie roślinności Ślężańskiego Parku Krajobrazowego wpisanego do sieci NATURA 2000. Po przejściu trasy uczestnicy wycieczki rozwiązali test ze znajomości historii naszego regionu, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz wiedzy przyrodniczo-ekologicznej. X Rajd Turystyczny o Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów wygrała drużyna Gimnazjum Gminnego w Dzierżoniowie. II miejsce ex aequo zajęły reprezentacje Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach oraz Publicznego Gimnazjum w Jordanowie Śląskim.

Równolegle na boisku w Książnicy rywalizowały ze sobą drużyny gminnych szkół podstawowych oraz szkoły podstawowej w Budzowie z filią w Grodziszczu. Po zaciętej sportowej rywalizacji I miejsce i Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów w VI Drużynowym Wieloboju Lekkoatletycznym zdobyła drużyna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie. II miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku, III miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piławie Dolnej, IV - Szkoła Podstawowa w Budzowie, V - SP w Budzowie (filia Grodziszcze), a VI - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostroszowicach.

Uczestnicy wysłuchali również pogadanki profilaktycznej przygotowanej przez dzielnicowego asp. szt. Andrzeja Kłosa. Mundurowy rozmawiał z uczniami o szeroko pojętym bezpieczeństwie - w szkole, nad wodą czy podczas poruszania się po drodze. Przestrzegał również przed zagrożeniami, na które narażone są osoby starsze i przybliżył metody działania oszustów. Opowiedział też o głównych założeniach programów "Kręci mnie bezpieczeństwo" i "Dzielnicowy bliżej nas".

Serdecznie dziękujemy księdzu Stanisławowi Olszowemu, leśniczemu Krzysztofowi Szydłowskiemu, policjantom: Andrzejowi Kłosowi i Marcinowi Armatysowi, sędziom zawodów, opiekunom drużyn oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy.