2017-04-10

Wielkanocne specjały w Marcinowicach

W Niedzielę Palmową Stowarzyszenie Piława Dolna reprezentowało naszą gminę w XIII edycji "Tradycji Stołu Wielkanocnego" w Marcinowicach. Przedstawicielkom organizacji towarzyszyła Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka.

Impreza została podzielona na dwie części - Prezentacje Stołów Wielkanocnych i Kiermasz Produktu Wielkanocnego. Jednym z punktów programu było zaprezentowanie na stole, a także na scenie, jednej potrawy wiodącej. Daniem przygotowanym przez mieszkanki Piławy Dolnej była rolada z mięsa mielonego składająca się z warstwy wołowo-wieprzowej i warstwy drobiowo-szpinakowej z kiełbasą w środku.

Na stole wielkanocnym nie zabrakło również jaj w różnych postaciach, chrzanów, sosów, galaret, pieczonych przepiórek, kaczki, pasztetu z dzika, domowych wędzonek i białej kiełbasy. Nie obyło się też bez słodkości w postaci tradycyjnych bab, mazurków, baranków i innych wypieków. Ważne miejsce zajmował koszyk ze święconką i żywe, własnoręcznie wykonane palmy.

Oprócz tradycyjnych potraw, stowarzyszenie promowało ofertę wioski tematycznej - Wsi Magicznego Kamienia, którą mieszkańcy Piławy Dolnej opracowali w ubiegłym roku w ramach projektu dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.