Patriotyczne wieczornice w gminie Dzierżoniów

2016-11-15

Patriotyczne wieczornice w gminie Dzierżoniów

Jak co roku, oprócz głównych gminnych uroczystości, własne obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowali mieszkańcy sołectw gminy Dzierżoniów. Patriotyczne spotkania i wieczornice odbyły się w Mościsku, Owieśnie, Piławie Dolnej i Uciechowie.

10 listopada wspólnie świętowali mieszkańcy Owiesna. Po mszy św. w intencji ojczyzny uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem "Ojców naszych". Następnie członkowie stowarzyszenia "Razem dla wsi" rozdali zebranym flagi narodowe.

Dalsze uroczystości odbyły się w sali wiejskiej w Owieśnie. Wieczór rozpoczął się koncertem dzieci z parafialnej scholi. Pieśni, które zaprezentowali młodzi artyści, różniły się między sobą charakterem. Część z nich była skoczna i wesoła, ale nie zabrakło również utworów smutnych, melancholijnych i nostalgicznych. Wszystko po to, aby pokazać różne oblicza wojny i nastroje żołnierzy walczących o niepodległą Polskę.

Z kolei w ramach projektu "Uroczyście, podniośle, nastrojowo..." 11 listopada wieczornicę zorganizowali członkowie Stowarzyszenia "Przystań Mościsko" wraz z Radą Sołecką, Klubem Seniora "Druga Młodość 50+" oraz młodzieżą z kółka teatralnego "Moliki". Mieszkańcy Mościska i okolicznych miejscowości podczas spotkania w sali wiejskiej wysłuchali montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez lokalnych artystów. Uczestnicy spotkania otrzymali też śpiewniki, które pozwoliły im aktywnie włączyć się do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni.

11 listopada spotkali się także mieszkańcy Uciechowa. Organizatorem wieczornicy pn. "Listopadowa Nostalgia" było Stowarzyszenie "Uciechów - Moja Wieś". Spotkanie prowadziła wiceprezes stowarzyszenia Jadwiga Krzesaj. Uczniowie Gimnazjum Gminnego im. ks. Jana Melca, pod kierunkiem Anny Czarneckiej, przygotowali okolicznościowy program artystyczny. Z kolei mieszkaniec Uciechowa - historyk Ryszard Bednarz przybliżył uczestnikom spotkania wydarzenia związane z burzliwą drogą Polaków do odzyskania niepodległości oraz opowiedział, jak wyglądały granice kraju bezpośrednio po 1918 r. Z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił zespół muzyczny Uciecho-Wianki, a głównym punktem wieczornicy było wspólne śpiewanie przy akompaniamencie artystów z Uciechowa: Roberta Wszół (gitara) oraz Agnieszki Wszół (skrzypce).

Spotkanie z okazji Święta Niepodległości połączone z 70 rocznicą osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych przygotowali również członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Pojany oraz Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana". 11 listopada w sali wiejskiej w Piławie Dolnej, w ramach zadania publicznego pn. "Nie obcyś my na tej ziemi" zorganizowali oni przegląd pieśni patriotycznych. Przed publicznością zaprezentowały się zespoły: Con Moto, Cord, Pojana oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piławie Dolnej.

Wszystkie przedsięwzięcia zostały dofinansowane przez gminę Dzierżoniów w ramach zadań publicznych z zakresu "Podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowych, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej".

Wszystkim organizacjom dziękujemy za uczczenie tej wyjątkowej rocznicy, a mieszkańcom gminy za aktywny udział w tak wartościowych inicjatywach.