Narodowe Czytanie w Mościsku i Ostroszowicach

2016-09-06

Narodowe Czytanie w Mościsku i Ostroszowicach

Cykl piątej edycji "Narodowego Czytania" w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta rozpoczął się od przeczytania listu prezydenta Andrzeja Dudy i obejrzenia filmiku związanego z akcją.

W tym roku wyróżnioną powieścią zostało "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Jest to powieść historyczna opublikowana początkowo w odcinkach w "Gazecie Polskiej". Wkrótce powieść została wydana w formie druku zwartego, a jej premiera odbyła się w Krakowie w 1896 roku.

W piątek 2 września sale biblioteki wypełniły się uczniami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku. Pierwszy fragment "Quo vadis" według adaptacji przygotowanej przez Tomasza Burka przeczytała Agnieszka Gadomska. Kolejne fragmenty powieści czytali uczniowie. Na koniec spotkania każdy mógł dostać pamiątkową pieczęć upamiętniającą akcję.

Z kolei w Ostroszowicach "Narodowe Czytanie" rozpoczęło się słowami piosenki śpiewanej przez Michała Bajora i Małgorzatę Walewską. Fragmenty "Quo vadis" czytano w nastrojowej scenerii, dzięki czemu wszyscy uczestnicy przeżywali opisy powieści Henryka Sienkiewicza w wielkim skupieniu. Do wspólnego czytania włączyli się zaproszeni goście: Skarbnik Gminy Dzierżoniów Agnieszka Hul, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach Urszula Zając oraz sołtys Włók Marcin Pięt.

Podczas drugiej części spotkania zorganizowanej przez Salonik Kobiet Ambitnych każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił w quizie o Henryku Sienkiewiczu. Spotkanie zakończyło się wspólną degustacją tortu przygotowanego przez Bożenę Zając.

Na kolejne "Narodowe Czytanie" zapraszamy za rok.