2016-08-09

Wizyta w partnerskiej gminie Cekcyn

Delegacja gminy Dzierżoniów udała się w dniach 5-7 sierpnia z wizytą do partnerskiej gminy Cekcyn. Spotkanie było niepowtarzalną okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a także wypracowania obszarów dalszej współpracy pomiędzy instytucjami obu gmin.

Gmina Cekcyn położona jest w północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie tucholskim. Jej tereny leżą w centrum Borów Tucholskich - największego kompleksu leśnego w Polsce, nad Jeziorem Wielkim Cekcyńskim. Powierzchnia gminy to 253 km2, a liczba ludności wynosi 6523.

Uchwałę o współpracy partnerskiej z gminą Cekcyn Rada Gminy Dzierżoniów podjęła 25 lutego 2016 r. Od tej pory przedstawiciele naszych gmin spotykają się, aby wspólnie pracować w obszarach takich jak kultura, oświata, sport, turystyka, ochrona środowiska czy doskonalenie jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańców.

Pierwszego dnia swojej wizyty przedstawiciele naszej gminy wzięli udział w wyjątkowym przedsięwzięciu artystycznym - Nocnych Misteriach Nadjeziornych pt. "Być albo mieć, czyli dni, których jeszcze nie znamy".

Jednym z głównych punktów wyjazdu był udział w obchodach Dni Gminy Cekcyn. Przedstawiciele naszej gminy przygotowali specjalne stoisko promocyjne, na którym zaprezentowany został m.in. dorobek twórczy naszych lokalnych artystów. Miejsce to cieszyło się dużym zainteresowaniem gości, a prace uzdolnionych mieszkańców robiły na wszystkich duże wrażenie.

Podczas swojej wizyty delegacja gminy Dzierżoniów odwiedziła także najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne regionu. W planie wyprawy był spacer ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną "Jelenia Wyspa" w Gołąbku oraz wizyty w gospodarstwie agroturystycznym "Jagienka" w Trzebcinach, "Starej Szkole", Ośrodku Turystycznym w Zdrojach, świetlicy wiejskiej w Zielonce, na hali widowiskowo-sportowej i w lokalnym gimnazjum.

Ostatniego dnia przedstawiciele naszej gminy zwiedzili Rezerwat Cisów Staropolskich w Wierzchlesie.

W czasie jednego z najbardziej istotnych spotkań wyjazdu - z władzami i przedstawicielami jednostek kulturalnych i oświatowych gminy Cekcyn - dyskutowano na temat dalszej współpracy: wymiany młodzieży, wspólnych projektów i innych oddolnych inicjatyw.

Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Cekcyn Jackowi Brygmanowi, Przewodniczącemu Rady Gminy Cekcyn Tomaszowi Borcie oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Cekcynie Izabeli Złotowskiej za gościnę i zorganizowanie tej inspirującej wizyty. Liczymy na dalszą tak dobrą współpracę.