Mieszkańcy pracują nad ofertami wiosek tematycznych

2016-08-05

Mieszkańcy pracują nad ofertami wiosek tematycznych

Trwa kolejny etap projektu, na który Stowarzyszenie "Razem dla wsi" z Owiesna pozyskało środki z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tym razem mieszkańcy gminy Dzierżoniów uczestniczyli w warsztatach z tworzenia oferty wioski tematycznej.

Zajęcia dla uczestników projektu "Idea, która łączy - wsie tematyczne sposobem na aktywizację mieszkańców i rozwój przedsiębiorczości społecznej" odbyły się już we Włókach, Mościsku, Dobrocinie i Jodłowniku. Warsztaty prowadził Krzysztof Szustka - specjalista w zakresie rozwoju i promocji obszarów wiejskich, doradca i trener organizacji pozarządowych, a także ekspert ds. wsi tematycznych i ekomuzeów.

Podczas szkoleń poruszana była m.in. tematyka diagnozy terenu wsi, jej zasobów lokalnych oraz potencjału mieszkańców. Uczestnicy zastanawiali się, jak w ciekawy i oryginalny sposób wykorzystać zasoby, historię i tradycje swoich miejscowości.

Na kolejnych warsztatach mieszkańcy gminy Dzierżoniów opracują strategie promocyjne, a także porozmawiają o możliwościach współpracy z partnerami społecznymi i gospodarczymi.

Jednym z najważniejszych efektów szkoleń będzie wypracowanie kompleksowych i gotowych do wdrożenia "Programów rozwoju i promocji wsi tematycznej".

Zadanie "Idea, która łączy - wsie tematyczne sposobem na aktywizację mieszkańców i rozwój przedsiębiorczości społecznej" realizowane jest ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2016.

W ramach przedsięwzięcia dla mieszkańców naszej gminy zaplanowano jeszcze wiele inspirujących warsztatów i spotkań. Będziemy o nich informowali na bieżąco.