Już w sierpniu "Bukowińskie Spotkania" zagoszczą w gminie Dzierżoniów

2016-06-15

Już w sierpniu "Bukowińskie Spotkania" zagoszczą w gminie Dzierżoniów

Gmina Dzierżoniów jest jednym ze współorganizatorów XXVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie Spotkania". We wtorek 14 czerwca na dzierżoniowskim Rynku odbyła się konferencja prasowa promująca to wydarzenie.

Podczas spotkania Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka, Wicestarosta Dzierżoniowski Marek Piorun, Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski oraz przedstawiciel Regionalnego Centrum Kultury w Pile Zbigniew Kowalski przybliżyli najważniejsze założenia festiwalu. Opowiedzieli o jego historii, głównych celach i uczestnikach - zespołach folklorystycznych z Polski, Republiki Mołdawii, Rumunii, Ukrainy i Węgier.

Konferencję swoim występem artystycznym uświetnił Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana" - jeden ze współorganizatorów przedsięwzięcia. Z festiwalem i jego ideą członkowie "Pojany" zżyli się już wiele lat temu, biorąc czynny udział w prawie wszystkich jego edycjach.

"Bukowińskie Spotkania" odbędą się u nas już po raz drugi. Podobnie jak w ubiegłym roku, w tegorocznej edycji będą uczestniczyli reprezentanci wielu bukowińskich nacji i różnorodnych nurtów folkloru.

Na niedzielę 14 sierpnia zaplanowano główny dzień festiwalowy. O godz. 14:00 rozpocznie go msza ekumeniczna w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. Następnie ulicami Dzierżoniowa przejdzie barwny korowód składający się z członków zespołów i gości festiwalu. Tego samego dnia na dzierżoniowskim Rynku wystąpią wszystkie zespoły folklorystyczne.

Z kolei 15 sierpnia w czasie imprezy pn. "Uciechowskie Biesiadowanie" w Centrum Kulturalno-Sportowym w Uciechowie po raz kolejny zaprezentują się zespoły z Mołdawii, Ukrainy, Rumunii, Węgier oraz z Polski.

Już teraz serdecznie zapraszamy.