Biblioteki czekają na Was również w dzień

2016-06-07

Biblioteki czekają na Was również w dzień

W tegorocznej edycji Nocy Bibliotek wzięło udział 1050 placówek, które dla swych czytelników i użytkowników otworzyły swoje drzwi o nietypowej porze. Przewodnie hasło "Wolno czytać" nawiązuje oczywiście do daty 4 czerwca. Tego dnia wypada Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

Nocne spotkania w bibliotekach to niekonwencjonalny sposób na zachęcenie do czytania i sięgnięcia po książkę. Szczególnie dzieci reagują żywo na tego typu wydarzenia.

Tak było w bibliotekach w Mościsku i Ostroszowicach. Najmłodsi czytelnicy spotkali się w "Literackim biurze detektywistycznym" już w piątek 3 czerwca w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta. Młodzi detektywi rozwiązywali ukryte w zakamarkach biblioteki zagadki, wykorzystując do tego swoją wiedzę i najnowszą technikę. Czekała na nich również niespodzianka. W drzwiach biblioteki stanął prawdziwy detektyw - Krzysztof Mika, który postarał się odpowiedzieć na wszelkie pytania, prezentując równocześnie niektóre przydatne w jego zawodzie sprzęty. Adepci sztuki detektywistycznej okazali się także niezwykle sprawni językowo. Nie każdy w końcu jest w stanie przeczytać na głos zdania typu: Dżdżystym rankiem gżegżółki i piegże, zamiast wziąć się za dżdżownice, nażarły się na czczo miąższu rzeżuchy i rzędem rzygały do rozżarzonej brytfanny. Śmiechu było co niemiara.

Kolejny wieczór i noc można było w zaczarowany sposób spędzić w Ostroszowicach, gdzie na uczestników Nocy Bibliotek czekało wiele niespodzianek. Połączone siły Biblioteki, Saloniku Kobiet Ambitnych i Wyspy Koni sprawiły, że dla wielu osób na długo pozostaną w pamięci kolorowe postacie na szczudłach, teatr pantomimy i migoczące na drzewie lampiony z recyklingu.

W bajkowozie, który wyruszył spod biblioteki znalazły się wszystkie książki z cyklu "Magiczne drzewo" A. Maleszki. Przydały się na kolejnych przystankach w drodze do Magicznego Drzewa na Wyspie Koni. Chętni mogli spróbować swoich sił i muzycznie zilustrować fragmenty czytanej książki.

Równie ciekawa okazała się wspólna recytacja wiersza Danuty Wawiłow pt. "Szybko". Tempo rosło z każdą minutą i wprawdzie nie było tu gżegżółek i piegży, ale równie łatwo jak w bibliotece w Mościsku można sobie było połamać języki. Całość dopełniło Kino pod gwiazdami, które wyświetliło film "Magiczne drzewo" w reżyserii Andrzeja Maleszki.

Kolejna edycja Nocy Bibliotek za rok. Zapraszamy serdecznie!

D.W.