Mieszkańcy gminy Dzierżoniów stworzą własne oferty wsi tematycznych

2016-06-02

Mieszkańcy gminy Dzierżoniów stworzą własne oferty wsi tematycznych

Stowarzyszenie "Razem dla wsi" z Owiesna rozpoczęło realizację zadania "Idea, która łączy - wsie tematyczne sposobem na aktywizację mieszkańców i rozwój przedsiębiorczości społecznej".

We wtorek 31 maja w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Mościsku odbyło się pierwsze z cyklu spotkań zaplanowanych w ramach przedsięwzięcia. Wzięli w nim udział mieszkańcy z gminy Dzierżoniów zainteresowani utworzeniem ofert wsi tematycznych.

Spotkanie miało charakter informacyjno-rekrutacyjny i było poświęcone wprowadzeniu do ogólnej tematyki przedsiębiorczości społecznej, jak i zaprezentowaniu głównych założeń i działań projektu. Poprowadziła je Anna Gużda, wieloletnia doradczyni organizacji pozarządowych.

Przybyłych mieszkańców powitał Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski. Następnie o głównych założeniach projektu opowiedziała Marta Bąba, przedstawicielka Stowarzyszenia "Razem dla wsi".

Uczestnicy mieli również okazję porozmawiać z Agnieszką Skonieczką - członkiem grupy Odnowy Wsi w Spytkowie, inicjatorką założenia wsi tematycznej - "Wioski Czarów i Magii".

Kolejnym prelegentem był Krzysztof Szustka - specjalista w zakresie rozwoju i promocji obszarów wiejskich, doradca i trener organizacji pozarządowych, a także ekspert ds. wsi tematycznych i ekomuzeów.

To właśnie Krzysztof Szustka poprowadzi warsztaty z zakresu tworzenia oferty wsi tematycznej, diagnozy terenu wsi oraz potencjału mieszkańców. Uczestnicy spotkania wspólnie ustalili, że warsztaty te odbędą się: 9.06. w Jodłowniku, 13.06. w Mościsku, 15.06. we Włókach i 21.06. w Dobrocinie.

W kolejnym punkcie spotkania Anna Gużda opowiedziała o przedsiębiorczości, tradycji ekonomii społecznej i rozwoju partnerstw lokalnych z udziałem podmiotów ekonomii społecznej.

Szczegółowe informacje na temat planowanych warsztatów i wszystkich działań realizowanych w ramach przedsięwzięcia można uzyskać u koordynatorki projektu - Edyty Mulki-Gonery (nr tel. 605 673 879).

Zadanie "Idea, która łączy - wsie tematyczne sposobem na aktywizację mieszkańców i rozwój przedsiębiorczości społecznej" realizowane jest ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2016.